Merkez Bankaları Dijital Paraları Tartışmak İçin Nisan’da Toplanıyor

Altı büyük merkez bankasının liderlerinin, dijital para birimleriyle ilgili ortak araştırmaları tartışmak üzere Nisan ortasında Washington’da bir toplantı yapmayı düşündükleri bildiriliyor.

Nikkei tarafından yayınlanan bir rapora göre, Avrupa, Japonya, Kanada, İsveç, İngiltere ve İsviçre merkez bankaları’ndan temsilciler, kendi dijital para birimlerinin potansiyel başlatılmasına bakmak için bulgularını Nisan ayında toplantıda paylaşacaklar.

Planlanan toplantıya Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) da katılacak. İçinde merkez bankacılarının dijital para birimlerinin uluslararası ödemeleri nasıl düzenleyebileceğini ve aynı zamanda benimsemeleri gerekebilecek güvenlik önlemlerini de ele alacağı bildiriliyor.

Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nikkei Masazumi Wakatabe ile yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Uluslararası işlemlerin nasıl daha uygun hale getirileceğini düşünmek oldukça doğaldır.

Nisan ayında Washington’da düzenlenen uluslararası bir konferansın oturum aralarında toplanacak olan büyük bankalar, Haziran ayında bir ara rapor ve sonbaharda bir final raporu yayınlayacaklar.

Dünyadaki merkez bankaları bir süre önce CBDC’yi (merkez bankası dijital parası) başlatma olasılığını araştırmaya başladı. Ancak Facebook Libra Derneği’nin Libra Stabilcoin’ini başlatma çabalarını açıkladıktan sonra konuyu daha sık tartışmaya başladılar.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.