Merakla Beklenen Blockchain Tabanlı 5 Yeni Sosyal Medya Platformu

Yeni çıkacak sosyal medya platformları, kullanıcı gizlilikleri ve özgürlüklerini arttırma amacıyla blockchain teknolojisi tabanlı çalışmalar hedefliyor ve geliştiriyorlar. İşte 5 yeni blockhain sosyal medya platformu fikri ve uygulamaları.

Yeni akım sosyal medya platformları son yıllarda tartışmaların odağı haline geldi. Kullanıcı gizliliği ve içerik sansürleri konusunda günümüz Twitter, Facebook,İnstagram ve YouTube gibi büyük platformlar bu tartışların en büyük paylarına sahip. Ayrıca bu tarz büyük platformlar içerikleri ve gelir akışlarının kontrollerini tek elle tutabilirler. Yeni gelecek olan blockchain tabanlı sosyal medya platformları bu sorun için iyi birer alternatif ve çözüm getirebilir.

Bu yılın ilgi çeken 5 sosyal medya platformu fikirleri ve uygulamaları.

Rehber İçeriği

Society2- IOTA

Society2, IOTA Streams ve Blockchain tabanına dayanan yeni bir platform. Uygulama içerisinde reklam görüntülemeleri karşılığında kullanıcılara ücretsiz IOTA token kazanımı sağlayacak olan bu uygulama, kullanıcıların daha özgür ve daha fazla gizlilik ilkelerine sahip olacağı da bir uygulama olacak.

Uygulamanın ilk duyurusu Mayıs 2020’de yapıldı ve bu alanda ilk platformlardan biri olma yolunda isteklerini gösterdiler. Geliştirici ekip, 2020 yılı 3. Çeyreğe kadar bir prototip hazırlayacak fakat net bir çıkış tarihi belirtilmedi.

Voice- EOS

Voice, ödül içeriklerinin bolca bulunduğu ve şeffaflığa önem ver bir platform. EOS blockchain çevresinde bulunan Block.one şirketinin EOS tabanıyla geliştirmesiyle biliniyor. Şirket ilk olarak Haziran 2019’da duyurmuştu ve bu yılın başlarında beta sürümü kullanıcılarla buluşmuştu.

Hive App ve Peakd-TRON

Hive, Steem çatısı altında geliştirilen bir blockchain uygulamasıdır. Bu yılın başında TRON, Steem şirketinin de içinde bulunduğu Steemit Inc.’i satın almıştı. Bu haberin ardından Steem kullanıcıları ve itirazları Hive’ın ortaya çıkmasına sebep olmuştu.

Her iki tokenin de Steemit çatısında olmasına rağmen Hive, sosyal blog platformu Peakd’ı da kapsıyor ve kullanıcılar Peakd kullanarak da içeriklerini üretebilirler ve Hive altındaki diğer uygulamalardan da yararlanabilir. Steemit gibi içerik yayınlamakta özgür olan kullanıcılar bu sayede Hive tokenlerine de sahip olabilirler.

Blue Sky- Twitter

Geçtiğimiz yıl sonunda Twitter CEO’su Jack Dorsey, merkezi olmayan yeni bir sosyal medya platformu olan Blue Sky platformunu açıklamıştı. Blue Sky planlamarında net bir bilockchain ibaresi görülmese de Dorsey’in blockchain ile olan temasları ve yakınlığı, platformun bu çerçevede olacağı yönünde kuvvetli işaretler gösteriyor.

Uygulama içeriği konusunda bilgiler oldukça az fakat bazı eleştirmelere göre uygulama rafa kalkabilir ve halihazırda bulunan bir blockchain tabanlı uygulamaya katılıp, uygulamanın içeriğini kendi istekleri doğrultusunda değiştirebilirler.

Ethereum Puanları- Reddit

Nisan’da Reddit, Ethereum tabanlı bir sistem olan “topluluk puanları” sisteminin denemelerine başlamıştı. Reddit, içerisinde karma adı verilen bir puanlama sistemine sahip fakat ödüllendirme sistemi olarak da etkili olacak olan yeni sistem hem ilgi çekici hem de harcanabilir olmasıyla da dikkat çekiyor.

Uygulamanın devamlılığı konusunda bir açıklama yapılmadı. Ancak Reddit, 2014 yılında bir Bitcoin mühendisi ile anlaşma yapmış ve bu tür sistemler için geçmiş yıllarda da çalışmalar yapmıştı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.