Merakla Beklenen Blockchain Tabanlı 5 Yeni Sosyal Medya Platformu

0
277

Yeni çıkacak sosyal medya platformları, kullanıcı gizlilikleri ve özgürlüklerini arttırma amacıyla blockchain teknolojisi tabanlı çalışmalar hedefliyor ve geliştiriyorlar. İşte 5 yeni blockhain sosyal medya platformu fikri ve uygulamaları.

Yeni akım sosyal medya platformları son yıllarda tartışmaların odağı haline geldi. Kullanıcı gizliliği ve içerik sansürleri konusunda günümüz Twitter, Facebook,İnstagram ve YouTube gibi büyük platformlar bu tartışların en büyük paylarına sahip. Ayrıca bu tarz büyük platformlar içerikleri ve gelir akışlarının kontrollerini tek elle tutabilirler. Yeni gelecek olan blockchain tabanlı sosyal medya platformları bu sorun için iyi birer alternatif ve çözüm getirebilir.

Bu yılın ilgi çeken 5 sosyal medya platformu fikirleri ve uygulamaları.

Society2- IOTA

Society2, IOTA Streams ve Blockchain tabanına dayanan yeni bir platform. Uygulama içerisinde reklam görüntülemeleri karşılığında kullanıcılara ücretsiz IOTA token kazanımı sağlayacak olan bu uygulama, kullanıcıların daha özgür ve daha fazla gizlilik ilkelerine sahip olacağı da bir uygulama olacak.

Uygulamanın ilk duyurusu Mayıs 2020’de yapıldı ve bu alanda ilk platformlardan biri olma yolunda isteklerini gösterdiler. Geliştirici ekip, 2020 yılı 3. Çeyreğe kadar bir prototip hazırlayacak fakat net bir çıkış tarihi belirtilmedi.

Voice- EOS

Voice, ödül içeriklerinin bolca bulunduğu ve şeffaflığa önem ver bir platform. EOS blockchain çevresinde bulunan Block.one şirketinin EOS tabanıyla geliştirmesiyle biliniyor. Şirket ilk olarak Haziran 2019’da duyurmuştu ve bu yılın başlarında beta sürümü kullanıcılarla buluşmuştu.

Hive App ve Peakd-TRON

Hive, Steem çatısı altında geliştirilen bir blockchain uygulamasıdır. Bu yılın başında TRON, Steem şirketinin de içinde bulunduğu Steemit Inc.’i satın almıştı. Bu haberin ardından Steem kullanıcıları ve itirazları Hive’ın ortaya çıkmasına sebep olmuştu.

Her iki tokenin de Steemit çatısında olmasına rağmen Hive, sosyal blog platformu Peakd’ı da kapsıyor ve kullanıcılar Peakd kullanarak da içeriklerini üretebilirler ve Hive altındaki diğer uygulamalardan da yararlanabilir. Steemit gibi içerik yayınlamakta özgür olan kullanıcılar bu sayede Hive tokenlerine de sahip olabilirler.

Blue Sky- Twitter

Geçtiğimiz yıl sonunda Twitter CEO’su Jack Dorsey, merkezi olmayan yeni bir sosyal medya platformu olan Blue Sky platformunu açıklamıştı. Blue Sky planlamarında net bir bilockchain ibaresi görülmese de Dorsey’in blockchain ile olan temasları ve yakınlığı, platformun bu çerçevede olacağı yönünde kuvvetli işaretler gösteriyor.

Uygulama içeriği konusunda bilgiler oldukça az fakat bazı eleştirmelere göre uygulama rafa kalkabilir ve halihazırda bulunan bir blockchain tabanlı uygulamaya katılıp, uygulamanın içeriğini kendi istekleri doğrultusunda değiştirebilirler.

Ethereum Puanları- Reddit

Nisan’da Reddit, Ethereum tabanlı bir sistem olan “topluluk puanları” sisteminin denemelerine başlamıştı. Reddit, içerisinde karma adı verilen bir puanlama sistemine sahip fakat ödüllendirme sistemi olarak da etkili olacak olan yeni sistem hem ilgi çekici hem de harcanabilir olmasıyla da dikkat çekiyor.

Uygulamanın devamlılığı konusunda bir açıklama yapılmadı. Ancak Reddit, 2014 yılında bir Bitcoin mühendisi ile anlaşma yapmış ve bu tür sistemler için geçmiş yıllarda da çalışmalar yapmıştı.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın