Kasım 30, 2023

Meme Coin Alev Alev: Yakım Oranı %900 Fırladı, Fiyat Ne Tepki Verdi?

Shibburn web sitesindeki verilere göre, son 24 saat içinde yakılan Shiba Inu (SHIB) token’larının sayısı neredeyse 83 milyona ulaştı. Bu miktar, dönem içinde %913,89’luk bir artışı temsil ediyor.

SHIB yakımı, SHIB token’larının dolaşımdan kaldırılması ve kullanılamaz cüzdanlara gönderilmesi sürecini ifade eder. Bu mekanizmanın birincil amacı, kalan erişilebilir token’ların değerini artırırken kripto para birimi için kıtlık yaratmaktır.

Shiba Inu yakım oranı

Shiba Inu Düştü, Ancak Yatırımcılar Yükselişte

Dolayısıyla, yakım oranı arttığında fiyat hareketinin de bunu takip etmesi beklenir. Ancak, yakma mekanizması kısa vadeli etkilerden ziyade uzun vadeli etkiyi hedeflediğinden, bu her durumda gerçekleşmez.

Bu kez, SHIB’in fiyatı yakım oranındaki eş zamanlı artışa rağmen %2,20 oranında düşmüştür. Fiyat düşüşü, hem altcoinleri hem de meme coin‘leri kırmızı bölgede bırakan daha geniş piyasa çöküşüyle bağlantılı olabilir.

Değerdeki düşüşe rağmen, trader’lar SHIB’in toparlanacağına dair bahis oynuyor. Bu durum CoinGlass tarafından sağlanan ağırlıklı fonlama oranı ile gösterilmiştir. Fonlama oranı, yatırımcıların piyasada sahip olduğu duyarlılığı tespit etmek için kullanılan bir metriktir.

Fonlama oranı pozitif olduğunda, açık vadeli işlem sözleşmelerinin söz konusu kripto para birimi için bir fiyat artışı öngördüğü anlamına gelir. Tersine, negatif bir fonlama oranı ortalama piyasa duyarlılığının düşüş yönünde olduğunu gösterir.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere haber yazıldığı sırada, SHIB’in fonlama oranı %0,0169’du. Bu da fiyat düşüşünün yatırımcıların yükseliş inançlarını geri çekmeleri için yeterli bir neden olmadığını gösteriyor.

Shiba Inu düştü fakat yatırımcılar yükseliyor

Yükseliş İçin Henüz Bir Çıkış Yolu Yok

Teknik açıdan bakıldığında, SHIB‘in fiyatı yakında 0.0000081 doların üzerine çıkmayabilir. Bunun nedeni, kripto para birimi etrafındaki hacmin düşük olmasıdır. Ayrıca, birikim boğaların arzu ettiği kadar etkileyici olmamıştır.

Bu düşünceyi kanıtlayan göstergelerden biri de Para Akışı Endeksi (MFI). Haber yazıldığı sırada MFI, 30 Kasım’ın erken saatlerinde 61,44’e ulaştıktan sonra 51,32’ye düştü. Yüksek MFI değerleri alım baskısının arttığına işaret eder.

Ancak, gösterge değerinin düşmesi alım momentumunun yavaşladığına işaret ediyor. MFI değerinin yeniden canlanmaması halinde SHIB 0,0000080 doların altına düşme eğilimindedir. MFI gibi, Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD) da SHIB’nin mevcut fiyatından düşebileceğini ya da konsolide olabileceğini gösterdi.

shiba inu dolar grafiği

Herhangi bir alım baskısı belirtisi ortaya çıkmazsa, SHIB’in 0,000008 dolar civarında işlem görmeye devam etmekten başka seçeneği olmayabilir. Yükseliş pozisyonu olan trader’lar için SHIB’in 0,00001 dolar bölgesine doğru kırılmasının biraz zaman alması mümkün.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?