Meltem Demirörs: Hisse Senetlerine Kıyasla Bitcoin’in Fiyatı Çok Değişken Değil!

Bitcoin için ilginç bir dönemden geçiyoruz. Önce, fiyatın geçmiş rekorunu geçmesi, bununla da kalmayıp yeni rekor seviyelere ulaşması oldukça heyecan vericiydi. Yatırımcıları sevindiren bu süreç hız kesmeden devam ediyor.

Bunun yanında Covid-19’a ve beraberinde getirdiği ekonomik belirsizliğe rağmen rekor seviyelere ulaşan büyük piyasa endeksleriyle karşılaştırıldığında, Bitcoin fiyatı geçmiş dönemlere kıyasla “daha az değişken” görünüyor. En azından CoinShares’ın baş strateji sorumlusu Meltem Demirörs bu şekilde düşünüyor.

Demirörs Pazartesi günü CNBC’nin “Squawk Box Asia” programına verdiği verdiği röportajda, Bitcoin temel alarak “Diğer her şey daha değişken hale geldi” ifadelerini kullandı. Volatilitenin göreceli bir ölçüt olduğunu belierten Demirörs, mevcut ortamda, Bitcoin fiyatının geçmişe kıyasla daha az volatil (değişken) olduğunu düşünüyor.

Bu noktayı açıklamak için, stratejist, Bitcoin ile elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın hisseleri arasındaki kazançları karşılaştırdı. Pazartesi günü daha geniş S&P 500 endeksine eklenen Tesla’nın hisseleri, bu yıl şimdiye kadar %676’dan fazla yükseldi. Bu arada, Coin Metrics’e göre, Bitcoin Salı gece yarısı itibariyle yıllık yaklaşık %220’lik bir yükselişe sahip. Demirörs bu doğrultuda şu ifadeleri kullandı:

“Hisse senetleri piyasasındaki astronomik yükselişe bakarsak, bitcoin’in yükselişi aslında o kadar vahşi hissettirmiyor.”

2020’nin başlarındaki sert düşüşlerin ardından, dünya genelindeki piyasalar, ekonomiyi çalışır durumda tutmak amacıyla dünya çapındaki merkez bankaları tarafından uygulamaya konulan benzeri görülmemiş parasal teşviklerle güçlendirildi. Bu teşviklerin Bitcoin fiyatını olumlu yönde etkilediğini düşünen piyasa uzmanları var. İnsanların enflasyondan korunmak için Bitcoin’e yönelmiş olması şaşırtıcı olmaz. Bunun yanında popüler ve güvenilir birçok ismin, büyük şirketlerin de Bitcoin’e yöneldiği bir gerçek. Tüm bu gelişmelerin sonucunda Bitcoin’in artık kurumsal tarafının güçlü olduğu ve bu sebeple volatilitesinin geçmişe kıyasla daha az olduğu düşünülüyor.

Yatırımcıların değişen volatilite algılarının ötesinde Demirörs, Bitcoin’i çevreleyen endüstrinin son iki yılda olgunlaştığını ve geliştiğini sözlerine ekledi. “Dünya, son dokuz ayda kesinlikle çok değişti.” ifadelerini kullanan Demirörs şunları da ekledi:

“Bitcoin’e maruz kalmak eskiden kariyer riskiydi, şimdi ise Bitcoin’e maruz kalmamak kariyer riskidir.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.