Meituan Dianping, Çin’in Dijital Parasını Test Edecek

Çin Merkez Bankası (PBOC), gıda dağıtım devi Meituan Dianping ile merkez bankasının dijital para birimini test etmek için ortaklık kurdu.

Bloomberg tarafından paylaşılan bilgilere göre, Meituan’ın, PBOC’nin Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DCEP) olarak adlandırılan sistemi için “gerçek dünya kullanım durumları hakkında” araştırma birimi ile “görüşmede” olduğu iddia ediliyor. Bloomberg, ortaklığı “dijital paranın kitlesel olarak benimsenmesinde büyük bir adım” olarak değerlendirdi, ancak ortaklığın ayrıntılarının kesin olmadığını söyledi. Söz konusu haber, geçen hafta Çinli haber kuruluşu Caxin tarafından yapılan bir iddianın teyit edildiği gösteriyor.

Çin’in, her şey yolunda giderse, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yayınlayan ilk büyük ekonomi olması bekleniyor.

Meituan ile yapılan proje için, PBOC’nin dijital para birimi araştırma birimini ve bir Çinli teknoloji şirketini içeren son ortaklık diyebiliriz. Geçen hafta bildiğirdiğimiz gibi Didi de benzer bir ortaklığa girdiğini söyledi. Bloomberg’e göre hem Meituan hem de Didi’nin milyarlarca dolarlık günlük işlemlere ev sahipliği yapıyor.

Bu gibi ortaklıklar dijital yuanın kitlesel yaygınlık kazanması için büyük bir fırsat oluşturuyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.