Meituan Dianping, Çin’in Dijital Parasını Test Edecek

0
389

Çin Merkez Bankası (PBOC), gıda dağıtım devi Meituan Dianping ile merkez bankasının dijital para birimini test etmek için ortaklık kurdu.

Bloomberg tarafından paylaşılan bilgilere göre, Meituan’ın, PBOC’nin Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DCEP) olarak adlandırılan sistemi için “gerçek dünya kullanım durumları hakkında” araştırma birimi ile “görüşmede” olduğu iddia ediliyor. Bloomberg, ortaklığı “dijital paranın kitlesel olarak benimsenmesinde büyük bir adım” olarak değerlendirdi, ancak ortaklığın ayrıntılarının kesin olmadığını söyledi. Söz konusu haber, geçen hafta Çinli haber kuruluşu Caxin tarafından yapılan bir iddianın teyit edildiği gösteriyor.

Çin’in, her şey yolunda giderse, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yayınlayan ilk büyük ekonomi olması bekleniyor.

Meituan ile yapılan proje için, PBOC’nin dijital para birimi araştırma birimini ve bir Çinli teknoloji şirketini içeren son ortaklık diyebiliriz. Geçen hafta bildiğirdiğimiz gibi Didi de benzer bir ortaklığa girdiğini söyledi. Bloomberg’e göre hem Meituan hem de Didi’nin milyarlarca dolarlık günlük işlemlere ev sahipliği yapıyor.

Bu gibi ortaklıklar dijital yuanın kitlesel yaygınlık kazanması için büyük bir fırsat oluşturuyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın