Max Keiser, Altının Bitcoin’e (BTC) Göre Tek Bir Avantaja Sahip Olduğunu Söyledi

Kıdemli Bitcoin (BTC) boğası Max Keiser, altının piyasa değeri bazında dünyanın önde gelen kripto varlığı üzerinde tek bir avantajı olduğunu söylüyor.

Wall Street emektarı, Stansberry Research’ten Daniela Cambone ile yaptığı yeni bir röportajda vokal bir Bitcoin savunucusu olmasına rağmen, altının; özelliklerini koruyan, aynı zamanda şekil değiştirebilen ve sahibine anonimlik sağlayan dövülebilir bir maden olduğu için Bitcoin’den daha üstün olduğunu iddia etti.

“Şu anda altının sahip olup Bitcoin’in sahip olmadığı tek özellik değiştirilebilirliktir (Fungibility). Altın, Bitcoin’in olmadığı ölçüde değiştirilebilirdir. Altınınızı eritip başka bir şekilde yeniden biçimlendirseniz de altın olarak varlığını korur ve tamamen anonimdir. Tamamen fungible’dır. Ancak elinizdeki Bitcoin’in nereden geldiği takip edilebilir. Bitcoin; dijital olduğu, halka açık bir blockchain olduğu ve şeffaf olduğu için aynı esnekliğe sahip değilsiniz. ”

Geleneksel ekonomi tanımlarına göre Bitcoin, blockchainin her bir coin’in geçmişini görmenize izin vermesi nedeniyle, eritildikten sonra tamamen yeni bir biçim alabilen altının aksine, %100 fungible değildir.

Keizer’e göre, Bitcoin blockchainindeki gizlilik eksikliği, BTC kullanılarak yapılan suç faaliyetlerinin büyük ölçüde azalmasının nedeni olabilir. Bu durumda da çoğu suçlu nakit veya diğer varlıkları tercih edecektir.

Aslında bu yüzden bitcoin’in kriminal kullanımı kendi kendine yok oldu. Son zamanlarda, dünyadaki ceza davalarının, %1 veya %1.5’inde Bitcoin kullanıldığı ve son 5-9 ayda ise bu sayının %1’in altına düştüğü tahmin edilmektedir. Aslında, Bitcoin’i suç için kullanmak korkunç bir fikir çünkü halka açık blockchainine herkes ulaşabilir. Tamamen şeffaftır ve suçluları izlerler, bu nedenle suçlular Bitcoin kullanmayı tercih etmez. Nakit veya altın kullanıyor olabilirler. Çok daha esnek.”

Eski Merkezi İstihbarat Ajansı direktörü Michael Morell geçtiğimiz günlerde suç faaliyetlerinin aslında Bitcoin blockchainden, Monero (XMR) gibi anonimliği geliştirilmiş kripto para birimlerine doğru aktığını öne süren bir belge yayınladı.

Araştırmamıza dayanarak, kötü aktörlerin kullanması halinde kolluk kuvvetlerinin onları ve yasa dışı faaliyetlerini tespit edebilme şansının en üst düzeyde olacağı bir finansal ekosistem olsaydı, bunun blockchain olacağına inanmaya başladım.”

Kaynak : Daily Hodl


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.