Ağustos 29, 2023

Matrixport’tan Bitcoin İçin Yeni Tahmin: Bitcoin Bu Şekilde Yükselişe Geçebilir!


Matrixport, piyasa değerine göre en büyük kripto para biriminin Ağustos ayındaki düşüşünün ardından Bitcoin ‘de (BTC) temkinli bir yükselişe geçti ve son fiyat düşüşünü sıkı bir stop loss ile satın almayı tercih etti.

Bitcoin 15 Ağustos’ta %10’un üzerinde değer kaybederek eski direnç-destek seviyesini 25.000 dolarda test etti. O tarihten bu yana fiyatlar 26.000 dolar civarında işlem görüyor. Birçok trader önümüzdeki haftalarda kayıpların devam edeceğini tahmin ediyor.

Matrixport’un araştırma ve strateji müdürü Markus Thielen ise aksini öne sürüyor.

Salı günkü piyasa güncellemesinde Thielen, “Sıkı stop loss’larla, daha düşük hazine getirileri ve ABD teknoloji hisselerinde bir ralli bekleyerek uzun Bitcoin olurduk,” dedi. “Yaz sonuna kadar %10’luk bir düzeltme bekledik. Uygun risk yönetimi yaklaşımıyla trader’lar tekrar uzun pozisyonda kalmayı deneyebilir.”

Thielen’e göre, trader’lar Bitcoin fiyatını 25.800 doların altına düşme ihtimaline karşı yakından takip etmeli. Zira bu durum uzun pozisyonda zararı durdurmayı tetikleyecektir. Bu haber yazıldığı sırada BTC bu ay yaklaşık %11 düşüşle 26.000 dolardan işlem görüyor.

Hazine Getirileri Düştü

ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi son yedi günde 18 baz puan düşerek %4,18’e geriledi. Kripto paralar da dahil olmak üzere riskli varlıklara rahat bir nefes aldırdı.

Bunun nedeni, yatırımcıların getiriler düştüğünde teknoloji hisseleri ve kripto para birimleri gibi yüksek riskli alternatiflerden getiri aramasıdır. Tersine, getiriler yükseldiğinde paralarını riskli yatırımlardan sabit getirili menkul kıymetlere döndürmeye teşvik edildiklerini hissediyorlar. Getiriler bu ayın başlarında 2009’dan bu yana en yüksek seviyelere çıktı.

Thielen’e göre, ABD enflasyon oranı düştükçe getiriler zayıflamaya devam edebilir.

“Aralık 2022’de belirttiğimiz gibi, ABD makro zemini riskli varlıklar için son derece elverişli olmaya devam ediyor. Enflasyon düşmeye devam edecek ve Fed şimdilik beklemede görünüyor. Bize göre Fed Başkanı Powell’ın geçen hafta ima ettiği de buydu,” dedi.

“Fed’in son 50 yılın en hızlı faiz artırım döngüsü muhtemelen çok yıllı bir deflasyonist patlama yaratacak. Bununla birlikte bu yılın sonuna kadar ABD borsalarının tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkmasını bekliyoruz.”

Piyasa Yapıcılar BTC’yi Yükseltebilir

Piyasa yapıcılar emir defteri likiditesi yaratır ve her zaman yatırımcıların karşı tarafında yer alırlar. Dayanak varlığı sürekli alıp satarak piyasadan bağımsız bir portföy oluşturarak alış-satış farkından para kazanırlar.

Thielen’e göre piyasa yapıcılar, BTC‘nin yükselmeye başlaması halinde yönden bağımsız bir defter tutmak için muhtemelen BTC satın alacaklar. Bunun da fiyat artışlarını hızlandırması mümkün.

“Türev verileri 30 bin ila 35 bin arasında büyük bir çağrı ‘duvarı’ olduğunu gösteriyor. Küçük bir ralli başladığında, piyasa yapıcılar kendilerini korumak için BTC satın almak zorunda kalacak. Bu nedenle opsiyon gamasının 30 bine kadar şiddetli bir ralliye neden olması mümkün. Kısa bir sıkıştırma değil ama bir rallinin başlaması için fazla bir şey gerekmiyor,” şeklinde belirtti Thielen.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?