Şubat 3, 2020

Mastercard, Facebook’un Libra Projesinden Neden Ayrıldı?


Facebook’un geliştirilme sürecinde olan dijital parası duyurulduğu ilk günden beri, kripto para topluluğunun dikkatini üzerine topladı.

Mastercard, Facebook’un Libra Birliği üyelerinden biriydi fakat birçok birinci sınıf yatırımcı gibi çeşitli kaygılarını dile getirerek projeden geri çekildi. Financial Times ile yakın zamanda yapılan bir röportajda, Mastercard’ın CEO’su Ajay Banga, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ajay Banga’nım yaptığı açıklamalara göre Facebook ile Mastercard arasındaki ilk sorun yasal mevzularla ilgili oldu. Edinilen bilgilere göre Mastercard, Libra’nın tamamen yasal bir proje olmasını istiyor ve bu konu onlar için oldukça önemliydi. Dolayısıyla Mastercard, bu konuda beklenti içine girdi ama Libra Birliği konuyla ilgili herhangi bir söz veremedi.

Güvenlik endişelerinin yanı sıra Mastercard, Libra’nın para kazanma ortamına da kuşkuyla yaklaşıyordu. “Paranın nasıl kazanıldığını anlamadığınızda, sevmediğiniz şekillerde kazanılır.” diyen Banga şunları söyledi:

“Finansal katılım oranının yüksek olabilmesi için devletin size belli bir para birimiyle ödeme yapabiliyor olması lazım. Sizin bu para biriminin yapısını anlayabiliyor, bu para birimini pirinç vs. almak için kullanabiliyor olmanız gerekiyor. Ama eğer size Libra ile ödeme yapılacaksa, aldığınız bu Libralar Calibra adlı cüzdana aktarılacaksa, siz daha sonra pirinç vs. almak için bu Libraları yine itibari paraya dönüştürmek zorunda kalacaksanız. Ben bu tasarımı pek anlayabilmiş değilim.”

Bununla birlikte, MoffettNathanson’dan ödeme analisti Lisa Ellis’e göre, Libra’nın lansmanına bakılmaksızın, blockchain tabanlı ödeme sistemi Mastercard gibi özel ağlar için “varoluşsal bir tehdit” oluşturabilir. Ancak Banga bu meydan okumadan endişe duymuyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?