Ekim 31, 2018

Malwarebytes, Macler İçin Kötü Amaçlı Kripto Para Uygulaması Tespit Etti!


Son güncellenme : 28.10.2022 - 00:21

Siber güvenlik firması Malwarebytes Pazartesi günü uyardı. CoinTicker adında bir kripto para birimi uygulamasının Apple Mac’lerde iki arka kapı kurduğunu farketti.

Uygulama, her ikisi de tuş vuruşlarını kaydetmek, veri çalmak veya belirli komutları yürütmek için kullanılabilen arka kapı uygulamaları olan iki farklı kötü amaçlı yazılım parçasının (EvilOSX ve EggShell) parçalarını indirip yüklüyor. Mac ve Mobile’ın Malwarebytes yöneticisi, Thomas Reed, kötü amaçlı yazılımın kripto para birimi anahtarlarını çalmak için tasarlandığını yazdı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere CoinTicker, istek üzerine seçilen bir şifreleme zamanının fiyatını sunmak için tasarlanmış meşru bir uygulama olarak hareket eder. Uygulamayı yükleyen kullanıcı, bir ekran görüntüsüne göre Bitcoin, ethereum, monero, zcash ve diğerleri arasında seçim yapabilir. Ancak, uygulama ayrıca arka planda EvilOSX ve EggShell’i de yükler.

Uygulama kök veya diğer yükseltilmiş izinler gerektirmez, yani kullanıcı herhangi bir enfeksiyon belirtisi görmeyecektir.

Özellikle uygulamanın yaratıcılarının ne istediği belli değil, ancak Reed yazısında, “kötü amaçlı yazılımların kullanıcılara şifreli para cüzdanlarının çalınması amacıyla kullanıcıların şifreli para cüzdanlarına erişim sağlaması anlamına geliyor gibi görünüyor.” dedi.

Kötü amaçlı yazılımın bir kripto para uygulaması aracılığıyla dağıtılmasının bu teoriyi desteklediği yazdı.

Mac için Malwarebytes, artık kötü amaçlı yazılım bileşenlerine, CoinTicker uygulamasını da ekliyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Birkan BİÇİCİ hakkında :

Yaklaşık 3 yıldır Tv kanalı, haber sitesi gibi çeşitli mecralarda Editör olarak çalışıyorum. Bitcoin ve Blockchain'in gittikçe önemli hale gelmesiyle birlikte sektör hakkında yaptığım araştırmaları ve sektörle ilgili önemli bilgileri sizlere yardımcı olmak için Koinfinans bünyesinde paylaşıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?