Malezya Palm Yağı Endüstrisinden Blockchain Girişimi

0
329

Malezya Palm Yağı Kurumu (MPOC), ülkede palm yağı endüstrisinde blockchain teknolojisini kullanmak için BloomBloc ile işbirliği yaptı. Anlaşmanın bir parçası olarak, gruplar tedarik zinciri boyunca palm yağını takip eden özel bir blockchain mobil uygulaması ve web arayüzü geliştirdi.

Başarılı bir pilot testin ardından, uygulama Malezya palm yağı yetiştiricileri, işlemcileri, ve tarlaları sahipleri için bir kullanıcı sözleşmesi ile pilot uygulama için hazır hale getirilecek.

Blockchain geliştirme şirketi BloomBloc’a göre uygulama ile küçük hissedarların, üretimde artışa ve maliyetlerin düşmesine yol açan süreçler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlayabilir. Malezya Palm Yağı Kurulu (MPOC) CEO’su Datuk Dr Kalyana Sundram, “MPOC’nin blockchain teknolojisine öncülük eden girişimi, endüstrimizin sürdürülebilirliğini koruma ve pazarlanabilirliğini artırma konusundaki kararlılığımızı göstermektedir.” dedi. Daha sonra şunları ekledi:

“Bu platformu oluşturarak ve blockchain teknolojisini kullanmanın faydalarını göstererek, sürdürülebilir tarım uygulayan diğer kurumları da bizim yolumuzu izlemeleri için teşvik edeceğiz.”

Geçen yıl Nestlé de, Blockchain teknolojisini kullanarak süt ve palm yağı gibi ürünleri izlemek için OpenSC ile işbirliği içinde yeni bir pilot program başlattı. İlk pilot program Yeni Zelanda’daki çiftliklerden ve üreticilerden Orta Doğu’daki Nestlé fabrikalarına ve depolarına kadar olan sütü izlemek için kullanıldı.

Buna ek olarak yakın zamanda yapılan bir çalışma ile Juniper Research, şirketler tedarik zincirlerini izlemek için blockchain teknolojisini kullanıyorsa, küresel gıda endüstrisinin 2024 yılına kadar gıda dolandırıcılığı maliyetlerinden yaklaşık 31 milyar dolar tasarruf edebileceğini ortaya koydu.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın