Mart 12, 2023

Makro Ekonomistten Çöküş Uyarısı: Büyük Piyasa Çöküşü Kapıda!

Başarılı ekonomist Henrik Zeberg, büyük bir piyasa çöküşünün kapıda olduğunu söyleyerek yatırımcıları sert bir biçimde uyardı.

Makro ekonomist Zeberg, NAHB (Ulusal Ev İnşaatçıları Birliği) Konut Piyasası Endeksi (HMI) ve ABD işsizlik oranının birlikte hareket etme eğiliminde olduğunu gösteren bir grafik paylaştı.

HMI denilen gösterge, mevcut ve gelecekteki müstakil ev satışlarının nispi seviyesini derecelendirerek ABD konut piyasasının ne derece sağlıklı olduğunu ortaya koyar. Zeberg’e göre, mevcut HMI ve ABD işsizlik oranı, 2007 konut piyasası çöküşündeki hareketlerini tekrarlıyor gibi görünüyor. Bu çöküş de daha sonra Büyük Mali Krizi tetiklemişti.

Makro ekonomist ayrıca, konut piyasası çökerken büyük bir borsa rallisi öngörüyor. Zeberg’e göre piyasalar “1929’dan bu yana görülen en büyük çöküşü” yaşayacak.

“Benzerlikler korkutucu!”

Zeberg’e göre, Silicon Valley Bank’ın (SVB) çöküşü, borsada tahmin ettiği artışı ateşleyen bir zincirleme reaksiyonu tetikleyebilir.

“SVB, FED Başkan’ı Powell’ın DURMASI için katalizördür!! (…) Piyasa, durgunluk başlamadan ve piyasalar 1929’dan bu yana görülen en büyük çöküşle karşılaşmadan önce tüm zamanların en yüksek seviyelerine ÇIKARACAK AŞIRI bir ralli yaşayacak.” 

Zeberg ayrıca, ABD ekonomisinin bu yıl sona ermeden önce bir gerileme içinde olmasını beklediğini söylüyor.

“ABD, %100 2023’ün sonunda resesyona girecek.”

Fiyat hareketlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Kaynak : the daily hodl
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?