MakerDAO’nun DAİ Tedariği Yeni Bir Dönüm Noktasında!

Özetle haberde;

  • MakerDAO’nun merkezi olmayan stabilcoin DAI, tedarik açısından yeni bir dönüm noktasına ulaştı.
  • Tarihte ilk defa arz 1 milyon dolara ulaştı.
  • Dönüm noktası olan çoklu teminatlı Dai’nin piyasaya sürülmesinden bu yana bir yıl geçti.

Ethereum tabanlı merkezi olmayan bir stablecoin olan MakerDAO’nun Dai tedariği; sadece USD Coin tarafından verilen piyasa değeri ile üçüncü büyük stablecoin haline geldi. Madeni para, yaratılışından bu yana ilk defa 1 milyar dolarlık arza ulaştı.

En Büyük Merkezi Olmayan Stabilcoin

MakerDAO’nun CEO’su Rune Christensen’e göre; UMaker protokolünün kullanıcıları resmi olarak 1 milyar dolar değerinde DIA bastı. Başka bir şekilde açıklamak gerekirse; kullanıcılar MakerDAO’nun kredi sisteminin kullanarak DAI’de 1 milyar doların üzerinde bir alan elde etti. Aynı zamanda bu da verilen en büyük miktar olan 1 milyar doları aştı.

Bu durum özellikle DAI’nın diğer stabilcoinler gibi madeni olmayan durumlarda proje için önemli bir kilometre taşı olmaktadır.

Diğer stabilcoinlerin çoğu; Tether, Gemini vs. gibi merkezi bir firma tarafından belirlenmektedir. Bu şirketler belirli bir miktarı kilitleyerek yeterli miktarda token tedariği sağlamaktadır.

DAI ise bu şekilde çalışmamaktadır. Bunun yerine, yatırımcıların token ihraç edebilmesi için bir kripto birimi satın alması gerekir. Aynı zamanda tüm hepsiyle akıllı sözleşmeler yapılır. Akıllı sözleşmeler ise DAI’nin fiyatını düzenleyerek, yıllarca 1 dolarda sabit kalmasını sağlar.

DAI’ye İlgi

Maker; DAI’nın kullanıcılarının geçen Kasım ayında bir dizi farklı token sahibi olmasına olanak sağlayan Multi-Collateral Dai’nin lansmanından bugüne kadar 1 milyar arza ulaştığını kaydetti.

Bu tarihten önce ise kullanıcılar yalnızca Ethereum hisse alımı sağlayabiliyordu. Değişiklik gerçekleştiğinden beri daha fazla DAI sağlandığı düşünüldüğünde, farklı kriptoları kullanma yeteneğinin protokole daha fazla kullanıcı çektiği anlaşıldı.

Bu artışın başka bir sebebi ise; Maker’ın borç tavanını tamamen 1 milyar dolara çıkarmak için oy kullanması olmuştur. Oylama bu yıl 17 Eylül’de gerçekleşmiştir. Aynı zamanda projenin karar vermesinden önce, proje mevcut arzının yalnızca yarısına sahip olmaktaydı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.