Haziran 12, 2022

LUNA CEO’su 2.7 Milyarlık Fonu Nakde Çevirme İddialarını Cevapladı


Son güncellenme : 12.06.2022 - 23:48

  • Terraform Labs CEO’su Do Kwon, toplam 2.7 milyar dolarlık fonu nakde çevirdiğine dair toplulukta dolaşan son iddialar hakkında açıklama yaptı.

Terra’nın çöküşünden kaynaklanan fırtına karşısında hayatta kalmaya çalışan Terraform Labs CEO’su Do Kwon bu hafta da SEC’in radarı altına girdi. Düzenleyici kurumdaki bazı avukatlar, Terra’nın federal yatırımcı koruma düzenlemelerini ihlal etmiş olabileceğine inanıyor.

Tüm bunlara ek olarak, Kwon Güney Kore basını tarafından vergi kaçırma, dolandırıcılık ve insider trading (içeriden öğrenenlerin ticareti) de dahil olmak üzere çeşitli mali suçlar işlemekle, kripto topluluğu tarafından da yaklaşık 3 milyar doları nakde çevirmekle suçlanıyor.

Son çöküşün ardından kötü bir şöhrete sahip olan Terra (LUNA) ve TerraUSD (UST) ekosistemlerinin CEO’su ve kurucu ortağı olan Do Kwon, yaklaşık üç yıl boyunca her ay 80 milyon doları, toplam 2.7 milyar doları nakde çevirdiğine dair söylentilerin yalan olduğunu iddia etti.

11 Haziran’da, Kwon’un Tether (USDT) gibi ABD dolarına sabitlenmiş stabilecoin’lerden satın almak için kazadan önce LUNA ve UST’deki likiditeyi boşaltma hamlesine dahil olduğunu iddia eden çok sayıda doğrulanmamış rapor ortaya çıkmıştı.

Kwon’un LUNA ve UST rezervlerini nakde çevirdiğiyle ilgili söylentiler, kendisini bir Terra insider’ı olarak tanımlayan FatManTerra adlı bir Twitter hesabının bir ileti dizisinde Kwon’un Terra influencer’larıyla birlikte likiditeyi yapay olarak korurken fonları nasıl tahliye etmeyi başardığına dair olası ayrıntıları paylaşmasının ardından su yüzüne çıkmıştı.

Twitter kullanıcısı, Kwon’un, Abracadabra’nın Degenbox adlı borçlanma protokolünün yardımıyla, şu anda başarısız olan stablecoin’in peg’ini bile yerinden oynatmadan milyarlarca değerinde UST’yi bozdurabilme potansiyeline sahip olduğunu iddia etti.

Ancak girişimci, kripto topluluğuna, doğru olduğu kanıtlanana kadar söylentiyi körüklemekten kaçınmalarını tavsiye etti ve son iki yıl içerisinde yalnızca dolar cinsinden maaş aldığını söyledi. Tartışmaların odağında olan Güney Koreli girişimci, potansiyel çıkar çatışmasından kaçınmak istediği için kurucu olarak token’larının çoğunu almayı ertelediğini iddia etti.

“Söylememe bile gerek yok, ancak herhangi bir şeyden 2.7 milyar dolar kazandığım iddiası tamamen yanlış.”

Hikayenin kendi tarafını da paylaşan Kwon, toplulukta son zamanlarda ortaya çıkan son ayda 80 milyon dolar nakde çevirdiği söylentisinin, airdrop sırasında satın alınan LUNA varlıklarının çoğunu elinde tuttuğu iddialarıyla çeliştiğini belirtti. Ayrıca Kwon, son iki yıldaki gelirinin yalnızca TerraForm Labs’tan (TFL) nakit maaş olduğunu yineledi.

Kripto para geliştiricisi, bu çöküş sırasında kendi parasının çoğunu kaybettiğini açıkladı ve yanlış haberleri toplulukta yaymanın kayıpları büyük olan LUNA yatırımcılarının acısını arttırdığını belirtti. Twitter’daki eleştirmenlerini rutin olarak “zavallı” olarak adlandırdıktan sonra, artık parayı pek umursamadığını söyledi ve Twitter’da daha fazla alay konusu oldu.

“Mağdur rolü oynamak istemediğim için fazla bir şey söylemedim ama çöküş sırasında ben de sahip olduklarımın çoğunu kaybettim. Bunu defalarca söyledim ama parayı pek umursamıyorum.”

Terra platformdakiler gerekenleri yapmıyor mu?

Terra’nın 60 milyar dolarlık çöküşünün ardından, bazıları platformdakilerin sorumluluk almadığını ve gerekenlerin yapılmadığına dair eleştirilerde bulundu. Lübnanlı-Amerikalı istatistikçi Nassim Taleb de kısa süre önce Kwon’un dolandırıcı Bernie Madoff’tan daha tehlikeli olduğunu belirtti ve LUNA kurucusunun başka projeler başlatmasını engellemek için parmaklıklar ardına konması gerektiği çağrısında bulundu.

Kwon’un hapis cezasıyla karşı karşıya kalması pek muhtemel olmasa da, ülkesi Güney Kore ve başka yerlerdeki yetkililer tarafından yoğun bir inceleme altına alındı. Yukarıda da bahsedildiği gibi ABD, raporlara göre Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Terraform Labs hakkında yeni bir soruşturma başlattı.

do kwon

“Başından beri çökeceğini biliyordum, Do Kwon’u uyardım”

Görünüşe göre projenin içindekiler için yaşananlar sürpriz olmadı. Terra merkezli bir alt ekosistem olan Anchor Protocol’den bir geliştirici olan Bay B, iddiaya göre Kwon’u gerçekçi olmayan yüksek faiz oranları konusunda daha önce uyardı. Bay B, platformun sadece Terra ekosistemini sabit tutmak için yüzde 3,6’lık bir faiz oranı sunmak üzere tasarlandığını, ancak yayınlanmadan hemen önce bunun yüzde 20 olarak değiştirildiğini söyledi:

“Başından beri çökmesini bekliyordum (ben tasarladım), ama tamamen parçalandı.”

Geliştiricinin, Kwon’dan faiz oranlarının düşürülmesini talep ettiği iddia edildi, ancak görünüşe göre talep reddedildi. Do Kwon, konuyla ilgili olarak Güney Kore’de bir parlamento oturumuna katılmak üzere çağrıldı.

Fiyat hareketlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz

Kaynak : cointelegraph, utoday
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?