Kasım 11, 2020

Lübnan 2021 Yılında Dijital Para Birimini Piyasaya Sürecek!

Lübnan merkez bankası müdürü, lirası serbest durumda olan ülkenin 2021 yılında dijital para birimini piyasaya sürmek için hazırlandığını söyledi.

Lübnan Merkez Bankası, ülkeyi saran paralel bir ekonomik ve mali krizle mücadele amaçlı daha geniş bir çabayla 2021 yılında yeni yeni bir dijital para birimi başlatmayı planlıyor.

Merkez Bankası müdürü Riad Salameh ise pazartesi günü bir araya gelen bir yetkiliye, bankacılık sistemine olan güvenini desteklemek için, ‘’Lübnan’ın dijital para birimi projesini hazırlamamız gerektiğini’’ söyledi.

Devlet Ulusal Haber Ajansı’na göre Salameh;

‘’Lübnan pazarındaki para arzında olduğu gibi, evlerde 10 milyar dolar depolandığı tahmin ediliyor’’ dedi.

Merkez bankacı, 2021 yılında başlatılan bir dijital para projesinin yerel ve yurtdışındaki para akışını arttırmak için hantal bir mali sistemin uygulanmasına yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Lübnan, geniş küresel diasporasından gelen işçi dövizlerine büyük ölçüde güveniyor. Dünya Bankası’na göre; 2019 yılında kişisel işçi dövizleri Lübnan’daki gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık %14’ünü oluşturuyordu. Bu rakam 2004 yılında %26,4’e kadar yükseldi.

Salameh, Lübnan’ın altın rezervlerini daha geniş bir pazar krizine karşı bir engel olarak sürdüreceğini söyledi. Böyle bir kriz meydana gelirse, Merkez Banka’sı yabancı piyasalardaki külçelerini yardım amaçlı dış piyasalarda tasfiye edebileceği düşünülüyor.

Ülkenin Merkez Bankası Banque Du Liban, en az 2018 yılından beri devlet tarafından işletilen bir dijital para birimi fikrini ele alıyor. Şiddetli protestolar ve sessiz banka çalışmalarının Lübnan’ın mali sistemini durdurması sonrasında bu yılın başlarındaki çalışmalar hızlandırılmış gibi görünüyor.

Dolar krizi ile karşı karşıya kalan bankalar ise döviz işlemleri üzerindeki kısıtlamaları sıkılaştırdı. Aynı zamanda para çekme işlemlerini ayda sadece 400 ABD doları ile sınırlandırıldı. Düşen Lübnan lirası, yerel para biriminde işlem yapmayı neredeyse imkânsız hale getirdi.

Haziran ayında protestocular, uzun zamandır kendilerini doldurdukları öfkeleri ile ABD doları başına 1.500 olarak sabitlenen liranın çöküşünün ardından Trablus merkez bankasını ateşe verdi. Lira sonunda yeniden ödeme yapmadan önce dolar başına 5,000’den fazla para sınırı belirleyecek.

Lübnan fiatına ilişkin artan kafa karışıklığı, yerel halk arasında bir Bitcoin satın alma dalgasını daha tetikledi. Localbitcoins gibi eşler arası pazarların faaliyetinde keskin bir artış gözlendi.

Siyasi kaos Lübnan için yeni bir şey değil. Küçük Akdeniz ülkesi, 15 yıldır süren iç savaşın ardından kimlik oluşturmak için mücadele etti. Feodal seçkinler tarafından yönetilen mezhepçi bir güç paylaşım sistemi, sakin dönemlerde dahi ülkeyi yönetmeyi son derece zorlaştırdı.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?