Litvanya’nın Şaşırtıcı Farklara Sahip Dijital Parası!

Litvanya, merkez bankası dijital para birimi yayınlayan ilk Avrupa ülkesi olarak tarih yazmanın eşiğinde. Önümüzdeki hafta ön satışa sunulacak dijital para, perakende ödemelere odaklanmayacak, bunun yerine dijital bir koleksiyon parası olacak.

Litvanya birkaç aydır dijital para birimini geliştiriyor. LBCoin olarak bilinen, Litvanya’nın Libra projesi ile Facebook’un kaydettiği ilerlemelere verdiği yanıttır.

Litvanya Bankası (BoL) vali yardımcısı Marius Jurgilas, son röportajında şunları söyledi: “Merkez bankası topluluğunda kimse, başka birinin bizim alanımızı alacağına dair meşru bir tehdit olduğunu fark etmeden önce dijital para birimini ciddi bir şekilde düşünmüyordu.”

BoL 24.000 LBCoins yayınlayacak. Altı kişilik paketler halinde ve 99 euro karşılığında perakende satış yapacaklar. Litvanyalılar tokenleri satın alıp merkez bankasının e-mağazasında saklayabilecekler. Her LBCoin, ülkelerin bağımsızlık beyanını imzalayan 20 imza sahibinden birine sahip olacak. Düzenleyici, imzacıların faaliyet alanına bağlı olarak, sanayicileri akademisyenlerden diplomatlara kadar dijital paraları altı alana ayırmıştır.

Satın alma üzerine, alıcı rastgele seçilen 6 dijital para alacaktır. Satın aldıktan sonra, alıcı altı kategorinin her birinden bir dijital para elde etmeye çalışmalıdır. Ancak o zaman dijital paraları gümüş bir madeni para için kullanabilirler. Bu dijital para, Litvanya’nın Bağımsızlık Yasası’nı imzaladığı yıla karşılık gelen (1918) 19,18 euro değerine sahip olacak.

Jurgilas, ReBC’ye verdiği demeçte, LBCoins’in doğrudan BoL ile ve özel blockchainler ile değiştirilebilir olacağını söyledi. Jurgilas, Libra projesinin yanı sıra, mevcut pandeminin Litvanya’yı CBDC gelişimini hızlandırmaya teşvik ettiğini belirtti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.