Litecoin Yaratıcısı Ağa İki Kritik Yenilik Geleceğini Açıkladı!

0

Litecoin (LTC) kurucusu Charlie Lee, yakında 13. en büyük kripto para birimine gelecek olan iki önemli güncellemeyi açıkladı. Bu güncellemelerin ağda dönüm noktası yaratacağı düşünülüyor.

Kripto analisti Scott Melker ile yaptığı bir röportajda Lee, dijital token’ın değiştirilebilirliğini ve anonimliğini artıracak olan Litecoin güncellemesinin sağlam para ilkeleri için neden çok önemli olduğunu vurguluyor.

Değişebilirlik (Fungibility), bugün Bitcoin ve Litecoin’de eksik olan veya o diğerleri kadar iyi olmayan bir şeydir… Litecoin (LTC), değiştirilebilirlik dışında mükemmel sağlam paranın tüm özelliklerine sahiptir.”

Lee, değiştirilebilirliği “her coin’in diğer coin’lerle aynı olması” olarak tanımlar.  Değiştirilebilirlik, bir malın veya varlığın aynı türdeki diğer bireysel mallar veya varlıklarla değiştirilebilme yeteneğidir. Değiştirilebilirlik, varlıklar arasında eşit değer anlamına geldiğinden, değiştirilebilir varlıklar, takas ve ticaret süreçlerini basitleştirir.

Bir Bitcoin, her ikisi de eşit değere sahip başka bir Bitcoin ile takas edilebilse de, blockchain işlemleri doğal olarak ek bilgi barındırır. Örneğin, belirli bir Bitcoin, milyonlarca değerindeki bir cüzdanda tutulabilirken, başka bir Bitcoin, on dolarlık bir cüzdanda tutuluyor olabilir. Ve coin’lerin bu bilgileri saklı tutmasını istemek en doğal hakkınızdır.

Lee şöyle devam etti:

“Para söz konusu olduğunda, onun değiştirilebilir olmasını istersiniz. Harcadığınız herhangi bir 20 dolarlık banknot, diğerlerinden ayırt edilemez olmalıdır… Ve bugün Bitcoin ve Litecoin için bu geçerli değil. Biraz daha derinlemesine düşünürseniz; para harcarken, paylaşmak istemediğiniz hiçbir özel bilgiyi ortaya çıkarmaması için hangi coin’i harcadığınızı seçmelisiniz.

Yani maaş olarak size 10.000 dolar değerinde coin ödendiyse ve bu coin’leri bir kahve almak için kullanırsanız, alıcı banka hesabınızda 10.000 dolar değerinde Bitcoin olduğunu görecektir. Bu, saklayacak hiçbir şeyiniz olmasa bile gizli tutmak isteyeceğiniz türden bilgilerdir. Finansal mahremiyet önemlidir.”

Lee ve meslektaşları, bu gizlilik sorununu çözmek için “MWEB” adı verilen yeni bir teknoloji kurmayı planlıyor.

“Üzerinde çalıştığım şey, MimbleWimble adlı bir teknolojiyi Litecoin’e uzatma blokları olarak entegre etmek. Projenin adı MimbleWimble Extension Blocks anlamına gelen MWEB. Bu, Litecoin’e daha fazla mahremiyet ve daha fazla değiştirilebilirlik katacak ve bence bu, daha iyi bir para biçimi haline gelmesine yardımcı olacak.”

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın