Libra, Sadece Büyükleri Değil Küçük Ulusların Parasal Egemenliğinide Tehdit Ediyor

0
326

Gelişmekte olan ekonomiler, kendi paralarının Facebook’un Libra’sı ve Çin’in planladığı dijital Yuan gibi sınır ötesi alternatiflerle yerinden edilebileceğine dair korkuların ortasında. Ancak merkez bankası tarafından verilen dijital para birimlerinin test edilmesinde sanayileşmiş meslektaşlarının önünde yarışıyorlar.

Uluslararası Ödemeler Bankası’na göre, dünya çapındaki merkez bankalarının yaklaşık %80’i merkezi olarak yayınlanan dijital para birimlerini araştırmaktadır. Ancak bu tür çalışmalar büyük ölçüde teknik konulara odaklanmıştır. Bu, geçtiğimiz ay Japonya Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası dahil olmak üzere altı merkez bankası tarafından açıklanan ve çoğunlukla teknik fizibiliteye odaklanacak olan ortak bir araştırma düzenlemesini de içeriyor.

Bu arada bazı gelişmekte olan ülkeler, bunun ötesinde pilot projelere adım atıyor.

Kamboçya Ulusal Bankası, Temmuz ayında dijital bir para birimi platformu olan Bakong’un deneme sürümünü başlattı. Sistem, kullanıcıların akıllı telefonlarıyla Phnom Penh’teki restoranlarda ve marketlerde ödeme yapmalarına olanak tanıyor. Ayrıca bireysel hesaplar arasında para göndermelerini de mümkün kılıyor.

Mobil uygulama binlerce kişi tarafından indirildi ve önümüzdeki ayın başlarında ülke çapında kullanıma sunulması bekleniyor.

Güvenilirliği Düşük Paralar Tehlikede

Merkez bankası dijital para kavramı yıllardır var. Ancak Facebook, 1,7 milyar küresel bankasız nüfusu hedefleyen Libra kripto para birimi projesini duyurduktan sonra fiili uygulamaya doğru ilerliyor.

16 milyonluk nüfusun sadece %20’sinin banka hesabı olduğu Kamboçya’da Libra’nın yerel Riel’i ortadan kaldıracağına dair endişeler var.

Nomura Araştırma Enstitüsü yönetici ekonomisti ve Bank of Japan politika kurulunun eski bir üyesi olan Takahide Kiuchi konuyla ilgili şunları söyledi.

“Libra, para birimleri nispeten zayıf güven seviyesine sahip ülkeler için bir tehdit oluşturuyor.”

Güven eksikliği, bu ülkelerdeki insanları Libra’yı ulusal para birimleri yerine benimsemeye teşvik edebilir;

Bitcoin ve merkez bankası dijital para birimleri gibi kripto para birimleri hem blockchain teknolojisini kullanıyor hem de temelde farklıdır. Temel fark, kripto para birimlerinin bazı perakendeciler tarafından ödeme olarak kabul edilmesine rağmen, yasal teklif olarak kabul edilmemesidir. Bununla birlikte, merkez bankası dijital para birimleri tanımı gereği, kripto para birimlerinin aksine, para politikası ve ticaret fazlasından etkilenebilecek yasal teklif olarka kabul edilebilecekler.

Bazı ülkeler kendi dijital para birimlerini parasal egemenliklerini korumanın veya yeniden kazanmanın bir yolu olarak görüyorlar.

Marshall Adaları, blockchain tabanlı dijital para birimi olan Marshallese egemenliği için Eylül ayında ön kayıt açtı. Bu, Pasifik adası ulusuna, hala Dolar’ı kullanan bir güven bölgesi, kendi yasal ihalesini verecektir.

Grenada ve Antigua ve Barbuda gibi ada ülkelerini içeren Doğu Karayip Devletleri Örgütü, Mart 2019’da Doğu Karayip Doları’nın dijital bir versiyonunu planladığını açıkladı. Blockchain tabanlı para biriminin bu yıl deneme bazında başlaması bekleniyor.

Bahamalar Merkez Bankası ayrıca, Project Sand Dollar olarak adlandırılan daha geniş ödemeli bir modernizasyon girişiminin bir parçası olarak dijital bir para birimi ilan etti. Para birimi ülkenin bir bölümünde Aralık ayında başlatıldı ve yıl içinde ülke çapında genişlemesi planlanıyor.

Bu gibi küçük ada ülkeleri için, dijital para birimleri, darphane ve ulaşım da dahil olmak üzere nakitle ilgili idari maliyetleri azaltmanın bir yolunu sunar. Dijital platformlar aynı zamanda yurtdışında çalışan vatandaşların gelirleri için ücretleri de azaltabilir.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın