Le Maire; Blockchain’e Övgü Yağdırırken, Kriptoyu Kınadı

Fransız maliye bakanı kripto para birimleri hakkında eleştiride bulundu. Fakat güvenilirlik ve izlenebilirlik açısından blockchain’e övgüler yağdırdı.

Bitcoin ve blockchain para birimlerinin piyasaya çıktığından beri birkaç önemli isim görüşlerini bildirdi. Ön saflarda yer alan birçok şirket, Bitcoin için geleneksel para ve finansal varlıktan uzaklaştığını dile getirdiler. Yine bu yüzden dijital varlık ve para birimi olduğundan karşı çıktıklarını duyurdular. Bunun sonucunda küresel çapta birçok sektörü dönüştürerek büyük bir etki yaratacağına inandıklarından blockchain para birimini destekliyorlar.

Bu noktada son kez konuşan Fransız maliye bakanı olmuştur. Le Maire, blockchain para birimini övmesinin yanında kara para aklama ve yasadışı silah-uyuşturucu satın alma gibi yasal olmayan suçları ortaya çıkardığını dile getirdi. Dün attığı bir tweetinde ise kripto paraların yasal olmayan suçlara ulaşmada aracı olduğunu söyledi. Öte yandan izlenebilirlik ve güvenilirlik özelliklerini sorgulamadıklarını da ekledi.

Kripto fonu Starchain Capital’in genel ortağı olan Cyril Paglino ‘da bu olaya yanıt verdi. Paglino, blockchain işlemlerinin teröristlerle bir ilgisinin olmadığını Twitter’da yanıtladı.

Bankalar Kara Para Aklamada Başrol Oynuyor

Kara para aklama ve diğer ahlaksızlıklara baskıda bulunan birkaç önemli şahsiyet gün yüzüne çıktı. Son raporlar sonucunda, dünya çapında üne kavuşmuş geleneksel bankaların kara para aklama planında başrol oyuncuları olduğu kanıtlandı.

Amerika Birleşik Devletleri Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) tarafından sızdırılan bir dizi dosya, dünya çapında üne kavuşmuş bankaların yasa dışı işlemlerin ve kara para aklama planlarının arkasında olduğunu ortaya koydu.

Dosyalarda bankaların bu işlemlere olanak tanıdığı ve küresel çapta finansal soygunun yapıldığını gözler önüne seriyor. Bu da devlet kurumlarından kara para aklama ağını küresel ölçekte izlediklerinin belirtisidir.

Bu yolsuzlukta adı geçen bazı büyük bankalar; JPMorgan Chase, Standard Chartered, HSBC, Deutsche Bank ve Bank of New York Mellon isimleriyle öne çıktı. Bu bankalar, yasadışı işlemlerin gözetim altında olmadığı gölge bir finansal işletim sistemini etkinleştirmişlerdir.

Kripto para birimleri yasal olmayan suç girişimleri bir yana, süregelmiş bankaların küresel finansal suç rolünde oynadığını belirten kanıtlar ortaya çıkmaya devam etmektedir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.