Kuzey Koreli Hack Grubu Lazarus Ocak 2017’den Bu Yana Toplamda 571 Milyon Dolarlık Hackden Sorumlu Tutuluyor

0

Kuzey Koreli siber korsan grubu Lazarus, şu anda dünyadaki en büyük kripto korsanlığı sendikasıdır ve çevrimiçi borsalardan milyonlarca değerinde kripto para çalmaktadır. Kuzey Kore hükümetinin emrinde çalışan HIDDEN COBRA olarak da bilinen Lazarus Group,2014 yılında yapılan dünyanın en büyük siber saldırılarından biri olan Sony şirketinin hacklenmesi olmak üzere, Wannacry fidye yazılım salgını, askeri casusluk ve bir dizi saldırı dahil dünyanın en büyük siber saldırılarından sorumlu olmuştur.

HardFork haber bülteninde yer alan bir raporda, siber güvenlik kıyafetleri şirketi Group-IB, Ocak 2017’den bu yana kripto para birimi alışverişlerine ilişkin 14 farklı saldırıyı detaylandıran yüksek teknolojili siber suçların trendlerini özetliyor. Lazarus’un, 571 milyon doların üzerinde kripto paranın kaybolmasından sorumlu olduğunu öne sürüyor.

Kripto para borsasını hedefleyen bilgisayar korsanları, sosyal mühendislik ve kötü amaçlı yazılım gibi geleneksel yöntemleri ve araçları kullanırlar. Siber güvenlik grubuna göre, hackerlar, geçen sene boyunca kripto para fonu olan (ICO) platformlarının getirdiği toplam fonların yüzde 10’unu çalabiliyordu. Siber suçlular, gerçek projeyi simüle eden sahte web sayfaları oluşturabilirler ve bir sonraki yapılacak büyük iş için umutsuz olan yatırımcıları kandırırlar. Rapor, büyük kimlik avı gruplarının yaptıklarında yetenekli olduklarını, günde 1 milyon dolara kadar çaldıklarını belirtiyor.

ICO’lara yönelik saldırılar ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu tarafından sıkıştırmanın ardından azalmış olsa da, Grup-IB, ICO’lara yönelik önceki saldırıların yapılmasının yatırımcıları çeken herhangi bir kripto projesi için bir tehdit olarak kaldığını düşünüyor. Grup ayrıca, kimlik avı dolandırıcılığının yakında ortadan kalkmayacağını da tahmin ediyor, ancak suistimalcilerin suçlarını işlemek için yapacakları yeni hileler ve araçları tespit etmek zorlaşacak.

Siber güvenlik grubu, Lazarus Grubu gibi devlet destekli bilgisayar korsanlarının, büyük madencilik havuzlarını hedef alan bir geleceği görüyor. “2017’de %51 oranında başarılı olan hiçbir saldırı tespit edilmedi, ancak şimdi daha sık oluyorlar. Rapor, 2018’in ilk yarısında, 0.55 milyon dolar ile 18 milyon dolar arasında değişen doğrudan finansal kayıplarla birlikte beş başarılı saldırı kaydetti.

Kaynak:bitcoinmagazine

.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın