Mart 1, 2020

Latin Amerika’daki Suçlular Kripto Para İle Kara Para Aklıyor

Yakın tarihli bir rapora göre, suçlular Latin Amerika’da kara para aklama için öncelikli olarak kripto para birimlerini kullanıyor.

Siber istihbarat şirketi IntSights tarafından derlenen raporda, Latin Amerika’nın yasadışı finansal faaliyetlere katılımı derinlemesine incelendi. Ancak, kurumsal güvenlik ekipleri tarafından bu sorun ihmal ediliyor. Bu nedenle, Latin Amerika’da ki yasadışı finansal işlemler sürekli artış gösteriyor.

Aslında raporda, Latin Amerika’nın dünyanın en kötü kara para aklama ülkelerinin başında olduğu kaydedildi. Suçlular tarafından kullanılan yeni bir operasyonel yönteme de atıfta bulunuldu:

“Örgütlü suç grupları, büyük miktarlarda para aklamak amacıyla, kripto para birimine dönüştürmek ve işe alınacak bilgisayar korsanlarını bulmak için karanlık ağa (dark web) girdiklerinden Latin Amerika’da tehdit finansmanı gelişiyor.”

Raporda, Bitcoin’e ve bölgedeki bazı alternatif paralara olan ilginin arttığınada değinilmiş:

“2019 boyunca ve 2020’ye kadar, tanınmış P2P platformu LocalBitcoins, birçok Latin Amerika ülkesinde işlem hacminde rekor bir büyüme yaşadı. ”

Kripto para birimlerinin kara para aklama gibi işlemler için kullanılması maalesef sektörün tanınırlılığını olumsuz etkiliyor.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?