Eylül 24, 2023

Kyoto Üniversitesi Araştırmacıları XRP Fiyatı için Yeni Korelasyon Buldu!


Japonya’daki Kyoto Üniversitesi araştırmacıları, XRP fiyatı ve işlem ağı yapısı hakkında, balon dönemlerinde güçlü bir anti-korelasyon içeren bir çalışma yayınladı.

Bağlam açısından, bir ağın korelasyon tensör spektrumu, ağın yapısının ve bağlanabilirliğinin matematiksel bir temsilidir. Farklı düğümler arasındaki kalıpları ve ilişkileri tanımlamak içindir.

Önde gelen XRP etkileyicisi WrathofKahneman (WoK), yakın zamanda attığı bir tweet ile araştırma raporunu XRP topluluğuna sundu.

Araştırmacılar, genellikle “kripto balonu” olarak adlandırılan 2018 dönemini kapsayan önceki bir çalışmayı detaylandırdı. Bu çalışmada, XRP fiyatının “haftalık işlem ağlarından elde edilen korelasyon tensörlerinden türetilen en büyük tekil değerler” ile hayati bir anti-korelasyon sergilediği tespit edildi.

Daha basit bir ifadeyle, tutarlı ve güçlü bir model buldu. Araştırmaya göre XRP fiyatı yükseldiğinde, işlem verilerinden hesaplanan belirli önemli değerler düştü ve fiyat düştüğünde, bu değerler yükseldi.

Araştırma işlem ağları için korelasyon tensör spektrumu metodolojisini genişletti. Araştırmacılar “büyük tekil değerler” dağılımını tahmin ederek bir karşılaştırma yaptı.

Analizlerinde “rastgele matris teorisi ve ampirik korelasyon tensörü verilerini” kullandılar. Özellikle, araştırmaları XRP piyasasının hem balon hem de balon olmayan aşamalarını kapsayan iki yılı kapsadı.

Balon olmayan dönemlerde, XRP’nin fiyatı ile en büyük tekil değer arasında önemli bir korelasyon yoktu. Ancak araştırma, balon döneminde altcoin‘nin fiyatı ile en büyük tekil değer arasında güçlü bir anti-korelasyon tespit etti.

Tekil vektörlerden elde edilen bilgileri kullanan araştırmacılar, balon döneminde XRP piyasasını etkilemede önemli bir rol oynayan bir dizi sürücü düğümü de belirledi.

Sonuç olarak çalışma, XRP’nin fiyatı ve işlem ağı arasındaki dinamik etkileşimi anlamada korelasyon tensör spektrumlarının potansiyelini ortaya koydu. Piyasa koşullarının bu ilişkiyi nasıl etkilediğinin altını çizmiş ve balon ve balon olmayan dönemlerde XRP piyasasının işleyişine dair içgörüler sağlamıştır.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?