KYC Nedir? KYC Ne İçin Kullanılır?

KYC İngilizceden gelen bir kısaltmadır. Know Your Customer veya Know Your Client, cümlelerinde ki, kelimelerin baş harflerinden oluşur. Birçok sektörde kullanılan bir kimlik doğrulama çözümüdür.

Şirketler, özellikle finans şirketleri müşterilerini tanımak ve onları izlemek için bu sistemi kullanırlar. Sistem borsalara kaydolurken karşınıza çıkan adres, kimlik numarası, telefon numarası gibi bilgileri ve daha fazlasını içinde barındıran bir temele dayanır. Bankalar ve Finans kuruluşları bu çözümü kendi faydaları için kullanmalarının yanı sıra, bazı suçları engellenmek adına devlet için de kullanırlar. Bu suçlar, kara para aklama veya terörizme finans desteğinde bulunmak gibi suçlardır.

2017 yılında yayınlanan Thomson Reuters haberine göre, büyük şirketlerin bünyelerinde barındırdığı KYC uzmanları sayısı ortalama 307 adet. Bu sayı 2016 yılında ise ortalama 68 adet. Bir sene içindeki bu değişime baktığımızda, çözümün şirketler adına ne kadar hayati olduğunu anlayabiliyoruz.

Birçok açıdan, müşteriye ve yatırım danışmanına fayda sağlayan bu standart uygulama, bu günlerde bir teknoloji tarafından tehtid ediliyor. Bu teknoloji, blockchain teknolojisi. Blockchain teknolojisi müşteri verilerini, tüm üyeler için otomatik olarak yeniliyor ve bu verileri sürekli güncel tutuyor. Bir çok sektörü değiştirmeye aday olan blockchain teknolojisi, standart KYC sürecini de değiştirebilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.