Mart 6, 2023

Kurumsal Kripto Yatırımı Alan Değiştirdi: İşte Yeni Sektörler!

Dijital varlık yatırım firmaları, merkezi olmayan finans (DeFi) projelerine 2022’de önceki yıla göre %190 artışla 2,7 milyar dolar yatırım yaptı. Aynı dönemde, merkezi finans projelerine yapılan yatırımlar %73 düşüşle 4,3 milyar dolara geriledi.

DeFi finansmanındaki artış, piyasanın boğadan ayıya dönmesiyle gerçekleşti. Genel kripto finansman rakamları 2021’de 31,92 milyar dolar iken 2022’de 18,25 milyar dolara düştü.

CoinGecko’nun 1 Mart tarihli raporu, DefiLlama’nın verilerine dayanarak hazırlandı. Bu rapora göre, rakamlar DeFi’ın kripto endüstrisi için yeni bir yüksek büyüme alanı olabileceğini gösteriyor. Raporda, CeFi’ye yönelik fonlamadaki düşüşün, sektörün “bir doygunluk derecesine ulaştığına” işaret edebileceği belirtiliyor.

defi haberleri

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere CoinGecko’nun verilerine göre, DeFi yatırımları yaklaşık üç kat arttı ve 2020 yılına kıyasla 65 kat daha fazla yatırım yapıldı. En büyük DeFi fonu olan Luna Foundation Guard (LFG), Şubat 2022’deki 1 milyar dolarlık LUNA token satışından büyük bir gelir elde etti. Ethereum’a özgü merkezi olmayan borsa Uniswap ve staking protokolü Lido Finance toplamda 164 milyon dolar ve 94 milyon dolar topladılar. Bu satış, Terra Luna Classic (LUNC) ve TerraClassicUSD’nin (USTC) Mayıs ayındaki feci çöküşünden yaklaşık üç ay önce gerçekleşti.

Öte yandan, FTX ve FTX US, Ocak 2022’de 800 milyon dolar topladılar ve CeFi finansmanının %18,6’sını oluşturdular. Ancak, sadece 10 ay sonra iflas ettiler. CoinGecko, son beş yılda blok zinciri altyapısı ve teknolojisi şirketleri tarafından toplanan 2,8 milyar dolar ve 2,7 milyar doların diğer yatırım alanları arasında yer aldığını söyledi.

Kurumsal Yatırım DeFi ve Bu Sektörlere Akıyor

Avustralya merkezli varlık fonu yöneticisi Apollo Crypto’nun baş yatırım sorumlusu Henrik Andersson, firmasının son zamanlarda kripto içinde dört spesifik sektöre baktığını belirtti.

Apollo Crypto’nun baş yatırım sorumlusu Henrik Andersson, firmasının son zamanlarda dört spesifik sektöre odaklandığını belirtti. İlk olarak, DeFi ve NFT’lerin birleşiminden ortaya çıktığı “NFTfi” projeleri var. İkincisi ve üçüncüsü ise, FTX‘in çöküşü ve son düzenleyici eylemler nedeniyle ortaya çıktığına inandığı zincir içi türev platformları ve merkezi olmayan stabilcoin’ler.

“FTX çöküşü ve düzenleyici hareketler ışığında, GMX, SNX ve LYRA gibi zincir üstü türev platformlarına olan ilginin arttığını gördük. LUSD/LQTY gibi merkezi olmayan sabit coinler de mevcut düzenleyici ortamdan kazançlı çıktı.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : CoinTelegraph
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?