Mart 21, 2024

Küresel Piyasalara Bakış: ABD Doları ve Japon Yeni Son Gelişmelere Ne Tepki Verdi?


Döviz piyasası, Fed’in FOMC toplantısının ardından ABD doları ve Japon Yeni’nin yön değiştirmesiyle volatilite yaşıyor. ABD doları, Fed toplantısı öncesinde Çarşamba günü altın, ham petrol ve Brent petrol dahil tüm yerel para birimlerine karşı üstünlük sağladı. Ancak Perşembe günü işler ABD doları için tersine döndü ve birkaç saat içinde 104.20’den 103.27’ye düştü.

Japon Yeni, Fed’in toplantısının ardından ABD doları karşısında güç kazandı ve ABD dolarının kaymasına neden oldu. Fed’in güncellenmiş üç aylık ekonomik projeksiyonları, kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin 2024 yıl sonuna kadar %2.6 artacağını öngörüyor. Merkez Bankası, geçen yıl Aralık ayında yiyecek ve enerji hariç kişisel tüketim harcamalarında %2.4’lük bir artış öngörmüştü.

Mart Ortasında ABD Doları ve Japon Yeni Ne Tepki Veriyor?

Japon Yeni gibi önde gelen para birimleri, orta haftada ABD dolarına karşı oldukça iyi performans sergiliyor. ABD doları %0.17 düşerek 151.10’a gerilerken Japon Yeni önceki düşüşünü tersine çevirdi.

“Jay Powell, herkese kısa vadeli olarak hiçbir şeyin değişmediğini, hala enflasyonun ilerleyeceğine olan güveninin devam ettiğini söylemeye çalışıyor. Bu, basın toplantısı sırasındaki ana mesajı,” dedi Thierry Wizman, Macquarie Global FX, Reuters’a.

Analist, “Enflasyonun devam edeceğinin sebebinin, enflasyonun devam edeceği nedeninin, olumlu üretkenlik eğilimlerini, olumlu arz şoklarını göreceğiz,” diye ekledi.

Ancak, ABD dolarındaki son düşüşe rağmen, döviz yatırımcıları ABD dolarından vazgeçmiyorlar. Forex yatırımcıları, küresel piyasaların para birimini tercih etmeye başladığı her düşüşte ABD dolarını alıyorlar, bu da güçlü bir direnç kazanmasına neden oluyor. Bu hareket, küresel piyasaların para birimini tercih etmeye başladığı zaman ABD dolarının daha güçlü bir şekilde toparlanmasına neden oluyor.

Kaynak : Watcher.guru

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?