Ocak 27, 2021

Küresel Piyasalar, Fed Toplantısına Odaklandı! Bitcoin’i Neler Bekliyor?

ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve başlamasının üzerinden bir hafta geçti. Kripto piyasası ve diğer piyasalar, Biden’ın Trump yönetimi tarafından uygulanan benzer bir para politikasıyla devam edip etmeyeceğini görmek için bekleyiş içerisinde.

Analistler, ABD hükümetinin yalnızca “sonsuz para politikasına” devam etmekle kalmayıp, para arzını daha da genişletebileceği konusunda hemfikir görünüyorlar. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın bugün ABD’nin ekonomik görünümü hakkında yorum yapması bekleniyor.

Bitcoin’in geçmişte Fed’in artan para arzı ve politikalarından yararlandığını söyleyebiliriz. Tıpkı altın gibi, kripto para birimi de kurumlar tarafından güvenli bir liman olarak kabul edildi. Zamanla, bu tez güçlendi ve Bitcoin fiyatını tüm zamanların en yüksek seviyesine iten kurumlardan daha fazla ilgi gördü. Powell, yapacağı açıklamada, kurumun ana stratejisinin borcu hemen artırmak olmadığını belirterek, ılımlı bir duruş sergileyebilir. Kısa vadede bu, düşük 30.000 dolar seviyesinde konsolide olan Bitcoin fiyatını etkileyebilir. Piyasa, Fed’in hangi önlemleri alacağı konusunda beklemede görünüyor.

FXStreet’ten Yohay Elam’e göre, Powell dolaylı olarak, daha fazla mali (hükümet) harcama talep ederek daha fazla tahvil satın alma isteğinin sinyalini verebilir, bu durumda Bitcoin ve altın gibi enflasyon korumaları kendini gösterebilir. Elam tarafından da belirtildiği gibi, Joe Biden, 1.9 trilyon dolarlık bir teşvik paketi için bastırıyor ve hükümetin bu ekstra borç için finansman bulması gerekiyor.

Yukarıda belirttiğimiz üzere pandemi dönemindeki merkez bankası teşviki, Bitcoin de dahil olmak üzere çeşitli varlık sınıflarında coşku yarattı. Özellikle borsalar, GameStop gibi bazı teknoloji hisselerinin perakende çılgınlığına tanık olmasıyla yükselişe geçti. Bu nedenle, Powell piyasaları sakinleştirmeye de çalışabilir. Elam, “Fed’in balon korkusuyla para basmaya devam etmek istemediğine dair herhangi bir ipucu, [piyasaları] aşağı çekecektir” ifadelerini kullandı.

Bitcoin şu anda, son dört gün içinde oluşturulmuş 30.000 – 35.000 dolar aralığında işlem görüyor ve Cuma günü 29.000 dolar’ın altına düştü. Analistler, kurumsal talebin zayıfladığına dair işaretlerin daha fazla satış getireceğini öngörüyor. Powell’ın açıklamalarının büyük bir merakla beklendiğini söyleyebiliriz.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?