Küçük Madencilik Faaliyetleri Devam Edebilecek Mi?

0
159

Bilgisayarı olan herhangi birinin kripto madenciliği yapabileceği günler çoktan geride kaldı. Bitcoin’in fiyatı hızla arttıkça, güçlük arttı ve uzman bilgisayar çipleri ve yüksek işlem gücüne sahip profesyonel madencilik grupları endüstriye hakim oldu.

Son pazardaki piyasa depremi başka bir endişe alanını ortaya çıkardı. Bitcoin’in fiyatındaki düşüş, daha az kar elde ettikleri için en çok madencileri etkilemişe benziyor.

Madencilik firması F2Pool, geçtiğimiz günlerde fiyatlar 12 Mart’ta 3.600 Dolar’a düştüğünde BTC hash oranının “zar zor kırıldığını” belirtti.

Ancak, hafta sonu boyunca tahmin edilen zorluk değişiminin aşağı yönlü olduğunu gördük. Bu, bazı madencilerin makinelerini kapattıkları anlamına geliyor. Madencilikte her zaman olduğu gibi, en iyi olan hayatta kalır. Yeni makineler, ucuz elektrik, düşük masraf.

Giderleri karşılayamayan küçük madencilik firmaları şimdi kapanıyor. Bu da tüm büyük madencilerin sanayiyi tekelleştirmesine neden oluyor. Şu soru ortaya çıkıyor, “Küçük ölçekli madencilik faaliyetleri kârlı olmaya devam edebilir mi?

Madencilik zorluğu şu anda 16,55’e ulaştı ve bu da küçük madencilerin işte kalmasını gerçekten zorlaştırdı. Son bir podcast’te Bitcoin madencisi ve kripto para yatırımcısı Kris, madencilik endüstrisinde artık ‘küçük balıklar’ için yer olmadığı görüşündeydi.

Dünyada meydana gelen kaosla bile, madencilik endüstrisi çok rekabetçi bir alandır. Artık küçük balıklara yer kalmadı. Balinalar geliyor ve acımasız bir devralma yapmaya çalışıyorlar.

Bu başka bir soruyu doğurur. Büyük madencilerin elinde, koronavirüs fırtınasından kurtulma kapasitesine sahip oldukları için muazzam bir tekelleşme görecek miyiz? Ancak Kris, büyük madencilik firmaları için de iyi gitmediği görüşündeydi.

COVID-19 salgını herkesi her seviyede etkiliyor

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın