Mart 27, 2024

KuCoin Kan Kaybetmeye Devam Ediyor: Çıkışlar 1 Milyar Doları Aştı!


Kripto para borsası KuCoin, ABD savcılarının kara para aklamayı önleme yasalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle borsa ve iki kurucusu Chun Gan ve Ke Tang hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından son 24 saat içinde 1 milyar doların üzerinde para çıkışı kaydetti.

ABD Adalet Bakanlığı iddianamesinde, kripto borsasının para aktaran bir işletme olarak faaliyet göstermesine ve 30 milyondan fazla müşteriye hizmet vermesine rağmen ABD hükümet kuruluşlarından herhangi birine kayıt yaptırmadığı yer aldı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere KuCoin ayrıca 2023 yılına kadar herhangi bir KYC (müşterini tanı) veya AML (kara para aklamayı önleme) programına sahip değildi.

ABD Adalet Bakanlığı İddianamesinin Ardından KuCoin Rezervleri Geriliyor

On-chain analitik platformu Scopescan’e göre, son 24 saat içinde platformdan 1 milyar doların üzerinde para çıkışı gerçekleşti. KuCoin’in tüm zincirlerdeki mevcut bakiyesi 3,821 milyar dolarken, önceki 4,8 milyar dolarlık seviyeden ciddi bir çıkış kaydedildi. Son 24 saat içinde USDT’de 274 milyon doların üzerinde, Ethereum’da 155 milyon doların üzerinde ve BTC’de 90 milyon dolar değerinde varlık borsadan çıktı.

DoJ’un borsaya karşı iddianamesini açıklamasının ardından birkaç kripto balinası da KuCoin’den fonlarını çekmeye başladı.

 

2023 yılında yine ABD’de açılan bir soruşturmada Çin’deki artan baskı nedeniyle borsanın kapanmanın eşiğinde olduğu veya direkt tüm haklarının satılmasının planlandığı açıklanmıştı. O dönem Binance gibi rakip siteler de bu durumu yakından takip etmiş ve olası fırsatları değerlendirmeye almıştı.

ABD’de CFTC, KuCoin’e yönelik şikayetinde Bitcoin, Ethereum, Litecoin’in yanı sıra USDC ve USDT gibi stabilcoinler de dahil olmak üzere birçok büyük dijital varlığı “emtia” olarak sınıflandırdı. Bu iddianame, SEC’in Ethereum Vakfı’na yönelik devam eden soruşturmasına yeni bir ışık tutuyor ve burada Ethereum’un bir menkul kıymet olarak sınıflandırmayı hedeflerinden biri olarak yorumlanıyor.

CFTC ayrıca, “suçlandığı gibi CEA ve CFTC düzenlemelerinin daha fazla ihlal edilmesine karşı tazminat, sivil para cezaları, kalıcı ticaret ve kayıt yasakları ve kalıcı bir ihtiyati tedbir” istediğini söyledi.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?