Mart 11, 2023

Kriz Büyüyor: 40 Milyar Dolarlık Altcoin’de İşler Çığırından Çıktı!

USD Coin (USDC) stabilcoin‘in arkasındaki şirket Circle, 3,3 milyar dolarlık varlığını Silicon Valley Bank’ten çekemediğini doğruladı. Şirket, bu tutarı bankada yer alan 40 milyar dolarlık varlıktan çekilemeyen tutar olarak tanımladı. Gelen bu açıklama ise popüler stabilcoin’in 1 dolarlık sabitini kaybetmesine neden oldu.

Circle, 9 Mart’ta Federal Mevduat Sigorta Kurumu tarafından sigortalanan banka faaliyetlerini durdurmak üzere olduğu için Silicon Valley Bank’ten fonlarının çekmesi için işlemleri başlattı. Ancak 11 Mart’ta, havale işlemlerinin tam olarak gerçekleşmediğini ve USDC rezervlerinin 3,3 milyar dolarının hala SVB’de olduğunu doğruladı.

Haber hazırlanırken USDC 0.882 dolardan işlem görüyordu ve bu düşüş oldukça hareketli olduğu için %11’in üzerine dahi çıktı. Bir Circle yöneticisi, Federal bir kurtarma planı olmadan iş dünyası, bankacılık ve girişimciler için daha geniş kapsamlı sonuçlar öngörüyor.

USDC stabilcoin

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Circle’ın baş strateji sorumlusu ve küresel politika başkanı Dante Disparte’ye göre Silicoin Valley Bank, ABD ekonomisi için kritik öneme sahip ve “Federal bir kurtarma planı olmadan başarısızlığının iş dünyası, bankacılık ve girişimciler için daha geniş etkileri olacağı” konusunda uyardı ve ekledi:

“Silvergate’te olduğu gibi, ekiplerimiz bankaların maruz kalabileceği riskleri sınırlamak için hızla çalışıyorlar. Buna SVB’nin FDIC tarafından kayyuma devredilmesinden önce yapılan bir havale talebi de dahildir. Geriye 3,3 milyar dolarlık bir nakit riski kalıyor, ancak eyalet ve Federal düzenleyici kılavuzları takip ediyoruz.”

On-chain veriler ayrıca Circle’ın 8 saat içinde USDC’de net 1,4 milyar dolar kullandığını ortaya koyuyor. Maruz kalınan riski azaltmak amacıyla Coinbase ve Jump Trading gibi kripto şirketleri USDC’de yaklaşık 850 milyon dolar ve 138 milyon dolara kadar para kullandı.

Sadece iki hafta önce, 23 Şubat’ta USDC ihraççısı Circle, devam eden işten çıkarma eğilimine karşı çıkarak personel sayısını %25 oranında artırmayı planladığını duyurmuş ve piyasalarda olumlu bir tepki almıştı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : CoinTelegraph
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?