Eylül 17, 2022

Kritik Gün Yaklaşıyor: Altcoin Fiyatı Yükselmeye Başladı!

Ethereum cephesindeki Merge güncellemesinin sona ermesiyle birlikte gözler Cardano’daki Vasil hard fork‘una çevrildi. Cardano ağı söz konusu güncellemenin 22 Eylül’de tamamlanmasıyla birlikte işlevselliğinde, performansında ve ölçeklenebilirliğinde bir iyileşme bekliyor. Ağdaki bu beklenti toplulukta da karşılık buldu ve fiyat son 24 saatte %5’in üzerinde arttı.

Vasil Hard Fork Cardano için Ne İfade Ediyor?

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Cardano şu anda daha önce yayınladığı “yol haritasında” Basho döneminde yer alıyor. Basho dönemi, ağın ölçeklenebilirliğini ve birlikte çalışabilirliğini geliştirmek için adlandırılan “optimizasyon dönemidir”. Vasil hard fork, Cardano ağına işlevsellik, performans ve ölçeklenebilirlik getirecek.

Ortak bir IOG/Cardano Vakfı ekibi, 22 Eylül’de Hard Fork Combinator (HFC) teknolojisini kullanarak Vasil hard fork’u dağıtacak. Cardano’nun hisse kanıtı (PoS) blok zincirini daha da geliştirecek.

Vasil hard fork, aşağıdaki güncellemeler başta olmak üzere birçok özellik ve yetenek sunacak:

  • Plutus v2 komut dosyaları: Cardano’nun akıllı sözleşmeler platformunu iyileştiricek ve daha yüksek işlem hacmi ve daha yüksek maliyet verimliliği sağlayacak.
  • Difüzyon hattı: Daha hızlı blok yayılımı sağlar ve ağ kapasitesini iyileştirir.
  • Komut dosyası teminat ayarlaması: Başarısızlık sırasında fonları önlemek için bir değişiklik adresi belirterek iki aşamalı işlem doğrulamasını iyileştirir.
  • Referans girişleri: UTXO’ları harcamadan ve yeniden oluşturmadan zincir üzerinde veri paylaşımını sağlar.
  • Satır içi veriler: Geliştiricilerin komut dosyaları oluşturmasına ve işlem verilerini doğrudan çıktılara ekleyerek karma kullanımını ortadan kaldırmasına olanak tanır.
  • Referans komut dosyası: İşlem boyutunu küçülterek verimi artırır ve komut dosyası yürütme maliyetlerini azalmasına yardımcı olur.
  • Veriler ve kurtarıcılar: Geliştiricilerin tüm girdiler için kurtarıcıları görmelerine olanak tanıyacak.

Ek olarak, Vasil hard fork, blok üretimi tamamen merkezden dağıtıldığı için ‘d’ parametresini de ortadan kaldıracak. Ayrıca, hard fork daha hızlı blok doğrulama ve ağ senkronizasyonu süreleri sağayacak, çünkü ağ sekmesi başına iki yerine yalnızca bir Ouroboros’un Doğrulanabilir Rastgele İşlevi (VRF) gerekli olacaktır.

Vakıf uzun süredir yoğun bir test dönemindeydi ve hata oranını en düşüğe çekmek için çalışmalar yapıyordu. 1.35.3 düğümünü çalıştıran DPT’lerin blok üretimi %98’e ulaştı. Ayrıca Binance, Upbit, MEXC ve Bitrue dahil olmak üzere likidite açısından en iyi 12 kripto borsasından 7’si hard fork için “hazır”. Ayrıca, ilk 12 DApp’ten 7’si testi tamamladı ve 5’i şu anda 1.35.3 düğümüne karşı test yapıyor.

ADA Fiyatı Yükseliyor

Cardano fiyatı son 24 saatte %5’in üzerinde yükseldi ve 0,47 dolardan işlem görüyor. Cardano’nun 24 saatlik en düşük ve en yüksek seviyesi sırasıyla 0,45 ve 0,48 dolar.

Robinhood 1 Eylül’de tokeni listeledikten sonra Cardano yükselen balina aktivitelerini kaydetmeye devam ediyor. Ayrıca ADA, son 2 gün içinde en büyük 100 BSC balinası tarafından satın alınan en iyi token olmaya devam ediyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?