Kritik Gün Yaklaşıyor: Altcoin Fiyatı Yükselmeye Başladı!

0
Kritik Gün Yaklaşıyor: Altcoin Fiyatı Yükselmeye Başladı!

Ethereum cephesindeki Merge güncellemesinin sona ermesiyle birlikte gözler Cardano’daki Vasil hard fork‘una çevrildi. Cardano ağı söz konusu güncellemenin 22 Eylül’de tamamlanmasıyla birlikte işlevselliğinde, performansında ve ölçeklenebilirliğinde bir iyileşme bekliyor. Ağdaki bu beklenti toplulukta da karşılık buldu ve fiyat son 24 saatte %5’in üzerinde arttı.

Vasil Hard Fork Cardano için Ne İfade Ediyor?

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Cardano şu anda daha önce yayınladığı “yol haritasında” Basho döneminde yer alıyor. Basho dönemi, ağın ölçeklenebilirliğini ve birlikte çalışabilirliğini geliştirmek için adlandırılan “optimizasyon dönemidir”. Vasil hard fork, Cardano ağına işlevsellik, performans ve ölçeklenebilirlik getirecek.

Ortak bir IOG/Cardano Vakfı ekibi, 22 Eylül’de Hard Fork Combinator (HFC) teknolojisini kullanarak Vasil hard fork’u dağıtacak. Cardano’nun hisse kanıtı (PoS) blok zincirini daha da geliştirecek.

Vasil hard fork, aşağıdaki güncellemeler başta olmak üzere birçok özellik ve yetenek sunacak:

  • Plutus v2 komut dosyaları: Cardano’nun akıllı sözleşmeler platformunu iyileştiricek ve daha yüksek işlem hacmi ve daha yüksek maliyet verimliliği sağlayacak.
  • Difüzyon hattı: Daha hızlı blok yayılımı sağlar ve ağ kapasitesini iyileştirir.
  • Komut dosyası teminat ayarlaması: Başarısızlık sırasında fonları önlemek için bir değişiklik adresi belirterek iki aşamalı işlem doğrulamasını iyileştirir.
  • Referans girişleri: UTXO’ları harcamadan ve yeniden oluşturmadan zincir üzerinde veri paylaşımını sağlar.
  • Satır içi veriler: Geliştiricilerin komut dosyaları oluşturmasına ve işlem verilerini doğrudan çıktılara ekleyerek karma kullanımını ortadan kaldırmasına olanak tanır.
  • Referans komut dosyası: İşlem boyutunu küçülterek verimi artırır ve komut dosyası yürütme maliyetlerini azalmasına yardımcı olur.
  • Veriler ve kurtarıcılar: Geliştiricilerin tüm girdiler için kurtarıcıları görmelerine olanak tanıyacak.

Ek olarak, Vasil hard fork, blok üretimi tamamen merkezden dağıtıldığı için ‘d’ parametresini de ortadan kaldıracak. Ayrıca, hard fork daha hızlı blok doğrulama ve ağ senkronizasyonu süreleri sağayacak, çünkü ağ sekmesi başına iki yerine yalnızca bir Ouroboros’un Doğrulanabilir Rastgele İşlevi (VRF) gerekli olacaktır.

Vakıf uzun süredir yoğun bir test dönemindeydi ve hata oranını en düşüğe çekmek için çalışmalar yapıyordu. 1.35.3 düğümünü çalıştıran DPT’lerin blok üretimi %98’e ulaştı. Ayrıca Binance, Upbit, MEXC ve Bitrue dahil olmak üzere likidite açısından en iyi 12 kripto borsasından 7’si hard fork için “hazır”. Ayrıca, ilk 12 DApp’ten 7’si testi tamamladı ve 5’i şu anda 1.35.3 düğümüne karşı test yapıyor.

ADA Fiyatı Yükseliyor

Cardano fiyatı son 24 saatte %5’in üzerinde yükseldi ve 0,47 dolardan işlem görüyor. Cardano’nun 24 saatlik en düşük ve en yüksek seviyesi sırasıyla 0,45 ve 0,48 dolar.

Robinhood 1 Eylül’de tokeni listeledikten sonra Cardano yükselen balina aktivitelerini kaydetmeye devam ediyor. Ayrıca ADA, son 2 gün içinde en büyük 100 BSC balinası tarafından satın alınan en iyi token olmaya devam ediyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın