Eylül 13, 2023

Kritik Gelişme: ETF Dalgasına Nasdaq da Katıldı, Hem de Bu Altcoin’le!


Kripto ETF başvurusunda bulunan geleneksel finans kurumları belirli bir piyasaya (spot veya vadeli işlemler) odaklanmıştır. Ancak yakın zamanda yapılan bir NASDAQ başvurusu, varlık yöneticisi Hashdex’in Ethereum ETF yarışında oyunun kurallarını değiştirebilecek farklı bir yaklaşım benimsediğini gösteriyor.

NASDAQ Ethereum ETF’sini Listelemeyi Teklif Etti

SEC’e yapılan başvuruya göre borsa, Toroso Investments LLC tarafından yönetilecek ve kontrol edilecek olan Hashdex Nasdaq Ethereum ETF‘nin hisselerini listelemeyi ve ticaretini yapmayı planlıyor.

İlginç bir şekilde, fon hem Ether vadeli işlem sözleşmelerini hem de Spot Ether’i elinde tutacak. Varlık yöneticisi Hashdex’in bu hamlesi, diğer varlık yöneticilerinin ya bir Spot Ether ETF ya da Ether vadeli işlem ETF’si sunmak için başvuruda bulundukları ya da her ikisini de ayrı ayrı sunmak için başvuruda bulundukları düşünüldüğünde yenidir. Ancak Hashdex, hem Ether vadeli işlem sözleşmelerini hem de Spot Ethereum ETF’sini içeren bir fon sunmak istiyor.

Fonun sponsorları, Ether Vadeli İşlem Sözleşmeleri ile Spot Ether’i birleştirmenin piyasa manipülasyonu riskini (SEC’in önemli bir endişesi) azaltmaya yardımcı olacağına ve piyasaya Ethereum’un fiyatını izleyen “düzenlenmiş bir ürün” sağlayacağına inanıyor. Bu fon, ABD’li yatırımcıların “düzenlenmemiş ürünlere, offshore düzenlenmiş ürünlere veya Ether tutan halka açık şirketlere yatırım yapmak gibi dolaylı stratejilere” güvenmeden Spot Ether’e maruz kalmalarına yardımcı olacaktır.

Önerilen ETF için bir gözetim-paylaşım anlaşmasına (SSA) sahip olma gerekliliğini yerine getirmek için Nasdaq, başvuruda Chicago Ticaret Borsası’nın (CME) Ethereum fiyatını izlemek için kullanılacağını, çünkü CME’nin “önemli büyüklükte düzenlenmiş bir piyasayı” temsil ettiğini belirtti.

Ayrıca, fonun fiziksel Ether tutması bekleniyor. Ancak, sponsorlar bu tokenleri “düzenlenmemiş eter spot borsalarından” değil, CME Market’in Exchange for Physical (EFP) işlemlerinden satın almayı planlıyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere bu hamle, Hashdex’in spot Bitcoin ETF’sini mevcut Bitcoin vadeli işlem ETF’si ile birleştirme başvurusuna benzemektedir. Hashdex, başvurusunda Spot Bitcoin’in fiyatını takip etmek için CME’nin kullanılacağını ve tüm Bitcoin alımlarının CME’nin EFP’sinden yapılacağını belirtmişti.

Kripto

Nasdaq’ın başvurusunda, Coinbase’e ve diğer varlık yöneticilerinin başvurularına doğrudan bir saldırı gibi görünen “düzenlenmemiş spot borsalar” ifadesinden birçok kez bahsediliyor. Ethereum ile ilgili bir ETF sunmak için başvuruda bulunan Ark Invest de dahil olmak üzere diğer varlık yöneticilerinden bazılarının Coinbase’i saklama kuruluşu olarak seçtiklerini belirtmek gerekir.

Bu nedenle, Hashdex’in Coinbase’i “düzenlenmemiş bir spot borsa” olarak etiketlemesi doğru görünmüyor, çünkü bu durum SEC’in bu başvurularla ilgili kararını şüphesiz etkileyebilir.

Ayrıca, BlackRock gibi varlık yöneticilerinin SSA’ları ve saklama kuruluşları için Coinbase’i seçmesi, birçok kişinin SEC’in kripto borsasına karşı devam eden bir davası olduğu için Coinbase’in doğrudan veya dolaylı olarak dahil olduğu bir başvuruyu onaylamaya pek meyilli olmayacağını belirtmesi nedeniyle zaten tartışmalara yol açmıştı.

Pek çok kişi Hashdex’in “yenilikçi yaklaşımını” takdir etse de, bu yaklaşımın başkalarının başvurusunu nasıl engelleyebileceği ve genel olarak kripto endüstrisi üzerindeki nihai etkisi konusunda dikkatli olmak gerekiyor.

Kaynak : NEWSBTC

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?