Kripto’nun Büyük Patlaması 2021’de Yaşanacak! 2020 Yılı İncelemesi

Genel olarak merkezi olmayan finans (DeFi) ve değer deposu (SoV) kripto varlıklarında tahmin edilebilecek güçlü büyüme ile çılgın bir yıl yaşandı diyebiliriz. İki paralel ekonomik süper otoyolun inşa edildiğini ve kullanıldığını görmeye başlıyoruz.

Ekonomik süper otoban, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC), USDC veya diem (eski adıyla libra) gibi, kurumsal destekli dijital varlıklar gibi müşterinizin (KYC) uyumlu “dijital para birimlerini” tanımak amacıyla olacaktır.

Buna paralel olarak, diğer ekonomik süper otoban, sayısız DAO benzeri yönetim yapısı aracılığıyla kendi kendine organize edilen, anonim ekipler tarafından istiflenen ve yinelenen kripto-anarşist para legolarının karmaşık macerası olacak. Her şeyin oldukça tuhaf ilerleyebileceğini düşünmek mümkün. Çeşitlendirme, bu belirsiz zamanlarda hem kripto ekosistemlerinde hem de ötesinde ileriye yönelik tek tutarlı yol olarak görünüyor.

Dersler Alındı

2020’nin tanımlayıcı bir anlatısı, çoğunlukla Ethereum ekosistemi içindeki DeFi alanıydı. DeFi, 1990’lardan ilham alan kullanıcı arayüzüne rağmen, platformdan bağımsız “paralı madencilik” yürüten taş gibi profesyonellerin hakimiyetindedir. İlginçtir ki, katman 1 meraklıları arasında gördüğümüz irrasyonel ve modası geçmiş maksimalizmin aksine, DeFi tarafından yönetilen uygulama katmanının kesinlikle geçiçi olduğu görülüyor. Platformlar arasında geçiş yapmanın maliyeti ihmal edilebilir düzeydedir ve katılımcılar riske göre ayarlanmış verimi takip ederler.

Büyük şirketler ve merkez bankaları, kurumsal etkin dijital para birimleri için bugüne kadarki en önemli adımları attı diyebiliriz. Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin gibi hızla gelişen BRIC ülkelerinin öncülüğünde, şimdiye kadarki en büyük dijital para deneyinin sessizce ortaya çıktığını da gördük. Birden fazla şehir ve 100 milyondan fazla insan Çin’in CBDC’sini WeChat ve JD.com kullanarak test etti ve bu, onu şimdiye kadarki en yaygın kullanılan kripto varlık haline getirdi. Daha sonra Brezilya da bu konuda harekete geçti ve yüz milyonlarca banka vatandaşı için anlık dijital işlemleri kullanılabilir hale getirdi.

2021

2021’de 2. katman uygulamalarını ilk kez göreceğiz ve sadece eğlendirmek veya erken deneyler amaçlı değil. Mikro ekonomilerin tamamının ortaya çıktığını ve binlerce insanın hayatını dönüştürdüğünü göreceğiz. 2021’de DAO’lar tarafından yönetilen daha fazla anonim ekiplerin ortaya çıktığını ve egzotik türevleri denediğini göreceğiz. Gerçek dünya varlıkları NFT’lerle zincirde taşınacak.

Katman 2 ayrıca, kripto’nun kendi “SoMo” (sosyal + mobil yerel) anını da başlatacak, bu sayede uygulamalar, milyarlarca kullanıcının ana ekranlarında zaten sahip olduğu uygulamaların çoğunda yerel ve sorunsuz görünecek: WeChat, Whatsapp, Facebook vb. Bu, kurumsal kriptoların ve CBDC’lerin açık bir avantaja sahip olacağı ve yenilikleri teşvik edeceği yerdir.

CBDC’lerin ve kurumsal kriptoların destekçilerinin 2.katman uygulama geliştirmenin ekosistemlerini tohumlamak için cömertçe harcadığını zamanla göreceğiz. Kripto projeleri arasında, konsolidasyon görmeye de devam edeceğiz.

Kaynak: coindesk

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.