Kripto’nun Büyük Patlaması 2021’de Yaşanacak! 2020 Yılı İncelemesi

0

Genel olarak merkezi olmayan finans (DeFi) ve değer deposu (SoV) kripto varlıklarında tahmin edilebilecek güçlü büyüme ile çılgın bir yıl yaşandı diyebiliriz. İki paralel ekonomik süper otoyolun inşa edildiğini ve kullanıldığını görmeye başlıyoruz.

Ekonomik süper otoban, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC), USDC veya diem (eski adıyla libra) gibi, kurumsal destekli dijital varlıklar gibi müşterinizin (KYC) uyumlu “dijital para birimlerini” tanımak amacıyla olacaktır.

Buna paralel olarak, diğer ekonomik süper otoban, sayısız DAO benzeri yönetim yapısı aracılığıyla kendi kendine organize edilen, anonim ekipler tarafından istiflenen ve yinelenen kripto-anarşist para legolarının karmaşık macerası olacak. Her şeyin oldukça tuhaf ilerleyebileceğini düşünmek mümkün. Çeşitlendirme, bu belirsiz zamanlarda hem kripto ekosistemlerinde hem de ötesinde ileriye yönelik tek tutarlı yol olarak görünüyor.

Dersler Alındı

2020’nin tanımlayıcı bir anlatısı, çoğunlukla Ethereum ekosistemi içindeki DeFi alanıydı. DeFi, 1990’lardan ilham alan kullanıcı arayüzüne rağmen, platformdan bağımsız “paralı madencilik” yürüten taş gibi profesyonellerin hakimiyetindedir. İlginçtir ki, katman 1 meraklıları arasında gördüğümüz irrasyonel ve modası geçmiş maksimalizmin aksine, DeFi tarafından yönetilen uygulama katmanının kesinlikle geçiçi olduğu görülüyor. Platformlar arasında geçiş yapmanın maliyeti ihmal edilebilir düzeydedir ve katılımcılar riske göre ayarlanmış verimi takip ederler.

Büyük şirketler ve merkez bankaları, kurumsal etkin dijital para birimleri için bugüne kadarki en önemli adımları attı diyebiliriz. Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin gibi hızla gelişen BRIC ülkelerinin öncülüğünde, şimdiye kadarki en büyük dijital para deneyinin sessizce ortaya çıktığını da gördük. Birden fazla şehir ve 100 milyondan fazla insan Çin’in CBDC’sini WeChat ve JD.com kullanarak test etti ve bu, onu şimdiye kadarki en yaygın kullanılan kripto varlık haline getirdi. Daha sonra Brezilya da bu konuda harekete geçti ve yüz milyonlarca banka vatandaşı için anlık dijital işlemleri kullanılabilir hale getirdi.

2021

2021’de 2. katman uygulamalarını ilk kez göreceğiz ve sadece eğlendirmek veya erken deneyler amaçlı değil. Mikro ekonomilerin tamamının ortaya çıktığını ve binlerce insanın hayatını dönüştürdüğünü göreceğiz. 2021’de DAO’lar tarafından yönetilen daha fazla anonim ekiplerin ortaya çıktığını ve egzotik türevleri denediğini göreceğiz. Gerçek dünya varlıkları NFT’lerle zincirde taşınacak.

Katman 2 ayrıca, kripto’nun kendi “SoMo” (sosyal + mobil yerel) anını da başlatacak, bu sayede uygulamalar, milyarlarca kullanıcının ana ekranlarında zaten sahip olduğu uygulamaların çoğunda yerel ve sorunsuz görünecek: WeChat, Whatsapp, Facebook vb. Bu, kurumsal kriptoların ve CBDC’lerin açık bir avantaja sahip olacağı ve yenilikleri teşvik edeceği yerdir.

CBDC’lerin ve kurumsal kriptoların destekçilerinin 2.katman uygulama geliştirmenin ekosistemlerini tohumlamak için cömertçe harcadığını zamanla göreceğiz. Kripto projeleri arasında, konsolidasyon görmeye de devam edeceğiz.

Kaynak: coindesk

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın