Haziran 24, 2022

“Kripto ve DeFi Finansal İstikrar için Çok Riskli” – ECB Başkanı


Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, kripto varlıklarının ve merkezi olmayan finansın (DeFi) finansal istikrar için “gerçek riskler” oluşturma potansiyeline sahip olduğu görüşünü paylaştı. Avrupa Birliği’nin ‘Kripto Varlıklar Düzenlemesi (MiCA)’ isimli yasası ile mevcut piyasayı desteklemek için bazı düzenleyici önerileri daha önce gündeme gelmiş ve parlamentoda oylamaya sunulmuştu.

ECB Başkanı Christine Lagarde, Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu ‘Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’ oturumunda kripto paraların düzenlemesi hakkında konuştu.

“Kripto varlıklar ve bu varlıkların oluşturduğu risklerle ilgili çalışmalara başladığımızda, bu tür varlıkların ve DeFi sektörünün finansal istikrar için gerçek riskler oluşturma potansiyeline sahip olduğuna inanıyorduk.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz gibi, başkan ayrıca: “Şu an için özel sektör kripto varlıkları ile geleneksel finans arasındaki bağlantılar hala sınırlı” olduğu yorumunu da paylaşarak, mevcut dönem risklerinin görece az olduğunun da altını çizdi.

Lagarde, Kripto Varlıklar Düzenlemesi (MiCA) yasasında Piyasalar hakkında görüşlerini bildirmeye başlamıştı. Başkanlığını yürüttüğü Avrupa Sistemik Risk Kurulu’nun (ESRB), MiCA’nın “hızlı benimsenmesi ve uygulanması ihtiyacını desteklediğini” bir kez daha vurguladı.

ECB başkanı, MiCA’nın gelişiminin, kendisini cesaretlendirdiğini de vurgulayarak, görüşlerini savundu. Ancak, başkana göre önlerinde hala uzun bir yol var ve söz konusu yasa 2024 yılına kadar uygulanamayacak.

Lagarde daha sonra mevcut MiCA yasa tasarısına bazı ek hükümler de önerdi. MiCA2 olarak da bilinen ek hükümler, MiCA yasasına atıfta bulunarak, MiCA2’nin “Finansal kurumların kripto varlıklarına maruz kalmasıyla ilgili olarak birbirine bağlı olma riskini ele alması gerektiğini” açıkladı.

Ayrıca “merkezi olmayan finansmanı (defi) tamamen kapsaması” ve dijital para yatırma ve borç verme faaliyetlerini düzenlemesi gerektiğini belirtti. ECB başkanı, mevcut MiCA faturasının Bitcoin’i kapsamadığını ancak MiCA2’de kapsanacağına ilişkin umutları olduğunu belirtti.

Sizce ECB’nin uygulamaya çalışacağı yeni kanunlar Bitcoin ve diğer dijital paraların geleceğini etkileyebilir mi?

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : news.Bitcoin

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?