Kripto Türev Borsaları Eylül Ayı Raporu: Binance’in Liderliğinde BitMEX’in %30 Düşüşü!

0
313

Binance Vadeli İşlemler, Eylül ayında işlem hacmine göre en büyük türev borsası haline gelirken, BitMEX hacmi %30 düştü. CME’de Bitcoin opsiyon ticareti de popülerlik kazandı.

Eylül ayında çoğu platformdaki kripto para spot ve türev işlem hacminin düşmesine rağmen, Binance en büyük türev borsası olarak liderliği ele geçirdi. Detaylar haberimizde.

Binance, Türev İşlemlerde Zirveye Yerleşti

Veri analizi şirketi CryptoCompare, en popüler dijital varlık borsalarının performansına dair aylık bazda bir araştırma gerçekleştirdi. Eylül ayı raporunda, spot veya türev ürünlerden bağımsız olarak tüm platformlar arasındaki ticaret faaliyetinin Ağustos ayına kıyasla önemli ölçüde azaldığı sonucuna vardı.

Tam olarak ifade etmek gerekirse, türevler ve spot hacim sırasıyla %17.5 düşüşle hacim 635 milyar dolar ve 676.6 milyar dolar oldu. Ağustos’tan daha düşük olmasına rağmen, bu sayıların önceki iki aydan (Haziran ve Temmuz) daha yüksek olduğunu belirtmekte fayda var.

Bununla birlikte, Binance’deki türev hacmi diğer borsalara kıyasla daha azdı (- %10.7). Huobi (- %26), OKEx (- %18.5) ve BitMEX (- %30.7) gibi diğer popüler isimler daha önemli düşüşler kaydetti. Sonuç olarak, 165 milyar dolarlık işlem hacmi ile Binance Vadeli İşlemler, Eylül ayında “hacim bazında en büyük türev borsası” oldu.

İlginç bir şekilde FTX, işlem hacminde %12’lik bir artış gören tek türev borsası oldu.

Bunların yanında Chicago Mercantile Exchange’de (CME) işlem gören Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri Eylül ayında nispeten sabit kaldı. CryptoCompare’den alınan veriler, ilginin son birkaç ayda oldukça umut verici olduğunu gösterdi. Ayrıca, Ağustos ayı, 203.867 sözleşmeyle en yüksek işlem hacmine sahip ay olmaya devam ediyor. Aşağıdaki tabloda daha iyi görebilirsiniz.

Bitcoin opsiyon sözleşmeleri ise, Eylül ayında Ağustos ayına göre oldukça farklıydı. CME opsiyon sözleşme hacimleri Eylül ayında %79.4 artışla işlem gören 4.872 sözleşmeye ulaştı (Ağustos’ta ki 2715’e kıyasla).

CME’deki BTC opsiyon ticareti hacimleri, COVID-19 salgınının patlak vermesinden bu yana hızlı bir yükselişte. Mart ve Nisan aylarında çok az ya da hiç eylem göstermedi, ancak daha sonra Mayıs ve özellikle Haziran’da yükselişteydi. Temmuz ve Ağustos nispeten daha yavaş aylardı, ancak CryptoCompare’in bildirdiği gibi Eylül ayında bir kez daha fırladı.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın