Kripto Topluluğu Elon Musk’tan Bıktı Mı? İşte Musk’ın İlginç Kripto Yolculuğu

Son 24 saat içinde, kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri yaklaşık yüzde 10 düşerek 2.3 trilyon dolar’dan 2.08 trilyon dolar’a geriledi. Düşüş tek bir kripto para birimine özgü değildi, kripto para piyasasında genel olarak kırmızı hakimiyeti olduğunu söyleyebiliriz.

Nitekim, BTC yüzde 9’un üzerinde düşüşle 44.600 dolar’a geriledi; Ethereum (ETH) 3.400 dolar fiyatla yüzde 12’nin biraz üzerinde düştü. Binance Coin (BNB), DogeCoin (DOGE), Cardano (ADA) ve XRP yaklaşık yüzde 10 değer kaybetti. Kayıplar nispeten düşük hacimli kripto paralarda daha belirgindi. PolkaDot (DOT) ve ICP yüzde 15’in üzerinde düşüş yaşarken, Uniswap (UNI), Chainlink (LINK), EOS ve diğerleri yaklaşık yüzde 12 ila 13 oranında azaldı. Peki ne oldu da böyle bir düşüş yaşandı?

Bazı yorumcular, kripto para piyasalarındaki düşüş nedeniyle, Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ı suçluyor. Musk paylaştığı bir tweet’inde Tesla’nın Bitcoin’lerini satabileceğini ima etmesi piyasada panik oluşturdu. Ayrıca bir başka paylaşımda da Bitcoin’in son derece merkezi olduğunu iddia etti.

Kripto topluluğu tarafından kısa bir süreliğine övülen Musk için bir dönüş yaşanıyor gibi görünüyor. Bugün genel olarak, kripto topluluğu Elon Musk’tan şikayetçi demek yanlış olmaz.

Elon, bu yılın başlarında DogeCoin’i desteklemeye başladığında niyetinin ne olduğu belirsizdi. Bazıları için bu saplantı bir şaka gibi göründü; ancak, zaman geçtikçe, işler ciddileşti. Musk yaptığı paylaşımlarla Doge fiyatını kayda değer bir şekilde etkiledi.

Ardından Tesla, BTC ödemelerini kabul edeceğini ve bilançosuna BTC ekleyeceğini açıkladığında, daha fazla kişi Musk’ı bir tür kripto şampiyonu olarak görmeye başladı. Şirketin Bitcoin’i benimsemesinin kurumsal açıdan yeni bir döneme yol açabileceği düşünüldü. Ancak bu umut kısa ömürlü görünüyordu. Tesla, artık BTC ödemelerini kabul etmeyeceğini açıkladı. Sonrasında başta kripto Twitter topluluğu olmak üzere Musk olumsuz birçok tepkiyle karşılaştı. İşte mevcut düşüşün ardından gelen tepkiler:

CryptoWomen Turkey ve GlobalB Law kurucusu olan ve Türk kripto para sektörünün tanınan isimlerinden Sima Baktaş tepkisini ortaya koyanlardandı:

“Elon Musk gibi manipülasyon yapanların kripto dünyasında olmaması kriptoyu dünyasını daha kaliteli hale getirecektir. Kripto birkaç dengesiz hesabın oyuncağı olmamalı. Twitler değil projeler konuşmalı.”

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş da Musk’ın açıklamalarını değerlendirdi:

“Elon Musk’ın yaptığı da YANLIŞ, her coini aldırmaya çalışanın yaptığı da YANLIŞ. Elon 2 gün önce bilmiyor muydu BTC’nin nasıl ve kimler tarafından Mine edildiğini? Yeni mi öğrendi? Her şeye AL diyenler de tavsiye verdikleri insanların hayatını ve kazancını biliyorlar mı da…”

Yerli analistlerden Berk Tavşan ise Dogecoin karşılaştırması yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Elon Musk Doge coin ile ilgili konuşmaya başlayıp coinin fiyatı hızla yükselirken herkesin keyfi yerindeydi; o zaman bu konu bana sorulduğunda bu bir piyasa manipülasyonudur, desteklemiyorum sizde desteklemeyin demiştim. Şu anda içinde bulunduğumuz durum; “kazan öldü” durumudur.”

Bunlara benzer birçok tepki geldi. Peki sizin Musk’ın kripto ile ilgili tweet’leri hakkındaki düşünceleriniz neler? Aşağıda yorumlarda bize bildirebilirsiniz!

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.