Kripto Ticareti Yaparken Dikkat! Güvenli Tarafta Kalmayı Öğrenin


Kripto para birimleri hemen hemen her sektöre adımlarını atarken, kripto ticareti de git gide yaygınlaşmaya başlıyor. Ancak, kripto ticareti yaparken dolandırıcıların yanı sıra, güvenli tarafta kalmayı bilmeliyiz.

Yetkililerin kripto tüccarlarının karlarını izleme konusunda herhangi bir ilgisi veya yeteneği olmadığını düşünüyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Artan popülerlik ve güçlü fiyat artışları ile kripto ticareti vergi soruşturmasının hedefi haline geldi diyebiliriz. Bu nedenle, cezalandırılma riskini almamak için vergilerinizle erkenden ilgilenmeniz çok önemlidir.

Kripto para birimlerinin satın alınması ve satışı arasında bir yıldan az bir süre varsa, kar vergilendirilmelidir.

Vergi Makamları Ticaretlerime Erişebilir Mi?

Vergi makamlarının bir yatırımcının alım satımına doğrudan dikkat etmesi gerekmez. Bununla birlikte, tüm kripto para borsalarının artık katı KYC koşulları var, bu da geleneksel paranın nereden geldiği ve kimin aldığının artık anonim olmadığı anlamında geliyor. Yani bir borsadan bankaya yapılan bir işlem varsa, artık anonim değil demek.

Herkes için açıkca söyleyebileceğimiz durum ise, Blok zincirinde şimdiye kadar yapılan tüm işlemlerin izlenebilir olmasıdır. Takip, farklı kripto para birimi adreslerinden mümkündür. Tabi ki her durumda bir kişiye bir adres atanamaz, ancak genellikle belirli bir kişiyi işaret edebilecek belirli işlem modelleri vardır.

En Kötü Durumda Ne Olabilir?

Çoğu kişi için net vergi olmasa da vergi dairesi giderek daha fazla kripto sektörüne odaklanıyor. Eğer vergi dairesi kripto ticaretinden karlar olduğunu öğrendiyse, ancak bu karların miktarını belirleyemiyorsa, bunları tahmin etmek gerekiyor. Bu tahmin, baskı uygulamak için genellikle çok yüksektir.

İkinci olarak akla ceza geliyor. Bu noktada olası 5 yıla kadar hapis veya para cezasıdır. Yanlış veya eksik bilgi verilirse veya vergi makamlarına görevlerini ihlal eden vergiyle ilgili gerçek bilgi verilmezse vergi kaçakcılığı söz konusudur.

Son olarak da idari suç diyebiliriz. Küçük bir suç olması durumunda 50 bin Euro’ya kadar para cezası verilebilir.

Tüm bunları düşündüğümüz zaman doğru vergi aracının bu konuda sizi rahatlığa kavuşturacağını söyleyebiliriz.

Doğru Vergi Aracıyla Huzurlu Uyuyun

Bir kripto vergilendirme aracı kullanır ve işlemlerinizi erken kaydederseniz, tam bir gönül rahatlığıyla vergi sorununu düşünmeden ticaretinizi yapabilirsiniz. Ulusal anlamda baktığımızda vergi aracı olarak Accointing.com’un öne çıktığını söyleyebiliriz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Birkan BİÇİCİ hakkında :

Yaklaşık 3 yıldır Tv kanalı, haber sitesi gibi çeşitli mecralarda Editör olarak çalışıyorum. Bitcoin ve Blockchain'in gittikçe önemli hale gelmesiyle birlikte sektör hakkında yaptığım araştırmaları ve sektörle ilgili önemli bilgileri sizlere yardımcı olmak için Koinfinans bünyesinde paylaşıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?