Ocak 5, 2023

Harvard’tan Kripto Raporu: İki Altcoin’in Temeli Sağlam!


Ripple, SEC ile uzun süredir bir savaş veriyor olsa da blockchain dünyasında güç kazanmaya devam etti. Harvard Üniversitesi tarafından yayınlanan yeni bir rapor “Dijital ABD Dolarına” giden süreç hakkında önemli tespitler sundu.

Raporda görüşlerini aktaran Jayesh Mehta, blockchain teknolojisinin “dijital FIAT” varlıkları idare edebilecek kadar geliştiğini belirtti. Raporda beklenmedik bir şekilde Ripple ve Stellar Lumens ağlarının isimleri geçiyor. Görüşlere göre bu ik blockchain uluslararası işletmek için tercih edilen seçenekler arasında yer alıyor.

Raporda ayrıca, bu iki blok zinciri platformunun yapay zeka ve makine öğreniminin gücünden yararlanırken dünya çapında anında CBDC kullanımını nasıl kolaylaştırabileceği de açıklanıyor. Rapor yazarı fon transferi için yedi aşamalı otomatikleştirilmiş süreci de paylaştı.

  1. Gönderici işlemi FIAT para biriminde başlatacak, özel anahtarı alacak ve alıcıya iletir.
  2. Gönderici, anında dönüştürme veya ileri tarihli dönüştürme seçeneklerinden birini seçtikten sonra, makine öğrenmesi temelli FX platformuna talimatlar verir.
  3. Talimatlara bağlı olarak, FX arayüzü FIAT’ı XRP veya XLM’ye dönüştürecektir.
  4. Makine öğrenmesi kontrollü Akıllı Sözleşme talimatları yerine getirecektir.
  5. FX arayüzü kriptoyu alıcıya gönderecektir. Ripple blockchain değişmezliği ve doğrulama sürecini tamamlayacak. Yürütme, makine öğrenmesi tarafından uygulanan akıllı sözleşmelerle gerçekleştirilecektir.
  6. Alıcı, gönderici tarafından gönderilen özel anahtarları kullanacak ve XLM veya XRP tokenleri cinsinden fon alacaktır.
  7. Alıcı, kriptoyu anında veya ileri bir tarihte istediği FIAT’a dönüştürebilir. Makine öğrenimi odaklı akıllı sözleşmeler, gelecekteki tarih uygulamasını ele alacaktır.

Ripple ve Stellar Pazar Payını Arttıyor!

Büyük ekonomiler, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ancak birçok uzman, CBDC altyapısını sıfırdan inşa etmek yerine, merkez bankalarının anlık mutabakat ihtiyaçlarını karşılamak için mevcut altyapıdan yararlanabileceğine inanıyor.

Son rapora göre, Stellar Lumens blok zinciri dünya çapındaki CBDC’ler için temel katman olarak hizmet verebilir. Stellar Lumens CEO’su Denelle Dixon geçtiğimiz günlerde, CBDC’lerini başlatmak için savaştan zarar gören Ukrayna ülkesiyle çalışmaya istekli olduklarını belirtti.

Stellar Lumens, Ripple (XRP) ile birlikte, ISO 20022’nin bir parçası haline geldi ve bu da onları CBDC’ler için uygun ve uyumlu hale getirdi. Harvard Üniversitesi raporu, CBDC’lerin stabilcoin‘lerle birlikte çalışabileceğini ve Ripple ve Stellar’ın bu tür işlemleri kolayca halledebileceğini belirtiyor.

Ayrıca Ripple, ODL çözümünü halihazırda 40’tan fazla ülkeye genişletti. Böylece, küresel ekonomilere hitap etmeye hazır bir altyapıya sahiptir. Ripple’ın XRP Ledger’ının dünya çapındaki CBDC’lerle nasıl verimli bir şekilde çalışabileceği de biliniyor.

Kaynak : Crypto News Flash

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?