Kripto Piyasasında Son Durum: Analistler Ne Diyor?


Kripto para piyasası, son günlerde gösterdiği dalgalı seyirle birlikte, son 24 saat içinde önemli bir düşüş yaşadı. Topla piyasa değeri yaklaşık yüzde 2,2 oranında azalarak 2,45 trilyon dolar seviyesine geriledi. Bu düşüş, özellikle Bitcoin (BTC) başta olmak üzere birçok kripto para biriminin fiyatlarında belirgin gerilemelere neden oldu. Bitcoin’in fiyatı 65 bin doların altına düşerek piyasadaki düşüş trendini tetikledi.

Piyasa analistleri, son dönemde ABD merkezli spot Bitcoin ETF’lerinden kayda değer miktarda nakit çıkışının yaşanmasının, piyasadaki düşüşün önemli bir nedeni olduğunu belirtiyor. Bu çıkışlar, yatırımcıların piyasaya olan güvenini sarsarak satış baskısını artırdı ve genel piyasa hissiyatını olumsuz etkiledi.

Bitcoin’in fiyatı, yakın zamanıda 72 bin dolar seviyelerine ulaşsa da burada dirençle karşılaştı ve bu durum 2021’de görülen zirve seviyelerine yakın bir çift tepe oluşumu ihtimalini güçlendirdi. Ünlü trader Peter Brandt, Bitcoin’in dolar karşısındaki fiyat grafiğinin, 2009’daki altın piyasa krizinden sonra yaşanan fiyat hareketleriyle benzerlikler gösterdiğini ve bu durumun gelecek dönemlerde fiyatlar üzerinde belirleyici olabileceğini öne sürdü. Brandt’a göre, Bitcoin’in 60 bin dolar seviyelerine geri çekilmesi, fiyatların daha sağlam bir yükseliş trendi oluşturmadan önce bir ön hazırlık olabilir.

Diğer taraftan, altcoin piyasası da benzer düşüş trendlerini takip ediyor. Bitcoinsensus analisti, altcoin’lerin yakın gelecekte bir düzeltme döneminden geçerek bu yılın son çeyreğinde yeniden yükselişe geçebileceğini öngörüyor. Bu beklenti, piyasada kısa vadeli düşüşlerden sonra uzun vadeli potansiyel iyimserlik sağlayabilir. Analistlerin iki boğa dönemi arasında kurduğu benzerliği aşağıda görebilirsiniz:

altcoin fiyat tahmini

Genel olarak, kripto para piyasası, belirsizlik dolu bir dönemden geçiyor. Fiyatların dalgalanması, hem yatırımcıları hem de piyasa analistlerini beklenmedik gelişmelere karşı dikkatli olmaya teşvik ediyor. Önümüzdeki dönemde piyasanın nasıl bir seyir izleyeceği, küresel ekonomik faktörlerin yanı sıra regülasyon ve teknolojik yeniliklerle de şekillenecek gibi görünüyor.

Bu arada kripto piyasası, ABD’de onaylanmış spot Ether ETF’lerinin listelenmesine ek olarak ABD SEC ile Ripple arasında nihai bir uzlaşma anlaşması bekliyor.

Güncel piyasa hareketlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Şerife Pekdoğru hakkında :

2019 yılında yaptığım yatırımla kripto sektörüne girdim. Aynı yıl blockchain teknolojisi hakkında yazmaya başladım ve şu anda KoinFinans’ta yazar olarak görev alıyorum. Kripto paralara ilişkin yasal düzenlemer takip ettiğim konuların başında geliyor.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?