Kripto Piyasasında Düzeltme: Bitcoin 23.000 Dolar’ın Altında, XRP Düşüşü Altcoin’leri Etkiledi!

Kripto pazarı, 34 milyar dolar’lık kayıpla sonuçlanan güçlü bir düzeltmeye girdi. Bitcoin (BTC) 23.000 dolar seviyesinin altına inerken, piyasadaki hakimiyetini hala genişletmeye devam ediyor. BTC, 428 milyar dolarlık piyasa değeri ve %69’luk devasa bir piyasa hakimiyeti ile 22.982 dolar’dan işlem görüyor. Yükselen BTC hakimiyetinin arkasındaki sebep, altcoin alanında daha da derin bir düzeltme yaşanmış olması. Son 48 saatteki XRP fiyat düşüşü, diğer altcoin’leri büyük ölçüde aşağı çekti. İlk 10 altcoin’in neredeyse tamamı şu anda %5-20 oranında değer kaytmiş durumda.

Popüler analistlerden Willy Woo konuyla ilgili “Bitcoin Hakimiyeti, XRP katliamı sayesinde parabolik hale geliyor ve birçok altcoin’i beraberinde sürüklüyor.” değerlendirmesini yaptı. Bir başka popüler kripto analisti Joseph Young ilginç veriler sunarak altcoin piyasasına dikkat çekti:

“1 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmesi son 24 saatte tasfiye edildi. Bitcoin yalnızca 258 milyon dolar’ını oluşturuyordu. Çoğu XRP (272 milyon dolar), Ethereum (155 milyon dolar) ve EOS’dan (102 milyon dolar) geldi ve beraberinde Litecoin, Chainlink vardı. Aşırı büyütülmüş altcoin piyasa hacmi”

XRP’nin Düşüşü Altcoin’leri Etkiledi

XRP, 12 milyar dolar’lık piyasa değeri ve %32 düşüşle 0.27 dolar’dan işlem görüyor. Son düzeltme ile XRP üçüncü konumunu Tether’e (USDT) kaptırdı. En son fiyat düzeltmesi, SEC’in kayıtsız XRP menkul kıymetlerini sattığı için Ripple’a dava açmasıyla geldi. İlginç bir şekilde, XRP’lerin son fiyat düzeltmesi, kripto Aralık 2017’de mega rallisine başlamadan önceki performansına çok benziyor.

Bununla birlikte, bu sefer XRP ile ilgili olan durum, ABD’deki en üst düzenleyici ile arasındaki dava.  XRP’lerin statüsüne ilişkin belirsizlik, kripto para birimine olan yatırımcı ilgisinin azalmasının arkasındaki temel nedenlerden biri. İlginçtir ki, SEC Ripple’a dava açtıktan hemen sonra, Başkan Jay Clayton istifasını sundu. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Blockchain startup’ıyla Clayton’ın bir kan davası olduğunu iddia etti.

Son piyasa düzeltmesi, Litecoin (LTC) hariç, negatif bölgedeki ilk on altcoin’in tamamını zorladı. LTC fiyatı yazının kaleme alındığı sırada %6.35 düştü ancak yine de 100 dolar seviyelerinin güçlü bir şekilde üzerinde kalmaya devam ediyor. Haftalık grafiklerde LTC fiyatı %13.27 oranında değer kazandı, yani Bitcoin’den bile daha yüksek getiri sağladı. Ayrıca Ethereum (ETH), 600 dolar’lık önemli desteğini neredeyse %6 oranında düzelterek kaybetti. Şu anda, ETH 65 milyar dolarlık piyasa değeri ile 582 dolardan işlem görüyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.