Kripto Piyasası Korkutan Rapora Odaklandı: Bankalar Risk Altında!

Ekonomistler tarafından gerçekleştirilen yeni bir çalışmada ABD genelinde risk altında olan 186 banka tespit edildi. Bu bankalar, Silicon Valley Bank‘ın çöküşüne neden olan benzer sorunlarla boğuşabilir. SVB, bankanın varlıklarının artan faiz oranları nedeniyle azalması nedeniyle bu hafta başında çöktü. Bu durum, endişeli müşterilerin sigortasız mevduatlarını çekmelerine yol açtı.

Federal Rezerv‘in agresif faiz artırımı sırasında ekonomistler ABD bankalarını tek tek değerlendirdi. Varlık defterlerini ve piyasa değeri kayıplarını değerlendirmeye alan uzmanlar şaşırtıcı sonuçlar elde etti. Raporlara göre hazine bonoları ve ipotek kredileri gibi varlıkların değeri düşebilir. Bu, yeni tahviller daha yüksek oranlar sunduğunda gerçekleşen bir durumdur. Ekonomistler ayrıca bankaların fonlama yüzdelerini de analiz etti. Sigortasız mevduat sahiplerinden, yani 250.000 doların üzerinde hesabı olanlardan elde edilen fonlara odaklandılar.

Elde edilen bulgular potansiyel olarak oldukça önemli bir soruna işaret ediyor. Bu sigortasız mevduat sahiplerinin yarısının bu 186 ABD bankasından herhangi birinden hızla para çekmesi halinde, sigortalı mevduat sahipleri bile değer kaybına uğrayabilir. Bunun nedeni, tüm mevduat sahipleri için mevcut varlıkların yetersiz olmasıdır. Bu gibi durumlarda FDIC’nin müdahalesi gerekli hale gelebilir.

Bu araştırmadaki önemli bir kısıtlamaya dikkat çekmek çok önemlidir. Çalışma riskten korunma stratejilerini dikkate almadan gerçekleştirildi. Bu stratejiler çok sayıda bankayı yükselen faiz oranlarına karşı koruyabilir.

Ekonomistler makalelerinde şunları da belirtti: “Hesaplamalarımız, başka bir devlet müdahalesi ya da yeniden sermayelendirme olmadığı takdirde, bu kuruluşların kesinlikle potansiyel bir batma riski altında olduğunu göstermektedir.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Watcher.guru


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.