Kripto Piyasası Kan Ağlarken Cardano’nun (ADA) Güçlü Kalmasının Üç Nedeni

Cardano (ADA), kripto para dünyasındaki kargaşayı atlatmayı başaran çok az sayıdaki büyük kripto para arasında yer aldı. ADA geçtiğimiz günlerde yeni tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak alıcıların ilgisini çekmeye başladı. Artık 4. sıradaki kripto paranın da spot ışıkları altında yerini alma zamanı gelmiş gibi görünüyor.

Cardano genel piyasaya göre iyi bir durumdayken, daha geniş pazar zarar görüyor. Geçen hafta 300 milyar doların üzerinde kripto yatırımı piyasadan silindi. Bitcoin’in fiyatı son yedi günde neredeyse %20 düştü ve kendisiyle birlikte daha geniş kripto pazarını da aşağı çekti.

Tüm bunlar, Tesla CEO’su Elon Musk’ın, enerji endişeleri nedeniyle firmasının elektrikli araçlarının ödemesi olarak Bitcoin’i kabul etmeyi bırakacağını söyleyen açıklamasının ardından gerçekleşti.

Cardano’nun ADA’si ise kötü etkilenen pazarda bir şekilde parlamayı başardı. Çoğu kripto projesi düşerken, ADA neredeyse %45 büyüdü ve tekrar 2 doların biraz üzerinde işlem yapmaya devam etmek için düzeltme yaşamadan önce, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.46 dolara ulaştı.

Pek çok endüstri uzmanı; Cardano’nun, Bitcoin ve Ethereum’a göre enerji tüketimi avantajına işaret etse de, altcoin’in genel kripto pazarının düşüşünde bu kadar iyi performans göstermesinin birkaç başka nedeni daha var.

1. Yeşil Coin (PoS Algoritması)

Cardano’nun ADA’sı, Bitcoin ve Ethereum’un aksine Ouroboros adlı bir Proof of Stake (PoS) protokolü kullanıyor. Bu protokol madencilerin, işlemleri tuttukları token sayısına bağlı olarak dönemlere veya zaman dilimlerine göre doğrulamasına olanak tanır. Bu durum da çok daha az enerji tüketimine yol açar.

Bu özellik, Cardano’nun CEO’su Charles Hoskinson’ın, bulduğu her fırsatta ADA’nın Bitcoin’den 1.6 milyon kat daha fazla enerji tasarruflu olduğu konusunda övünmesine neden oluyor.

PoS protokolü, işlemlerin doğrulanmasında, Ethereum ağının şu anda sunduğu saniyede 15 işlemden (TPS) daha hızlıdır. ADA, 257 TPS’ye sahip ancak yol haritası tamamlandığında çok daha hızlı büyüyebilir. Cardano, ağının sürekli ve istikrarlı gelişimi nedeniyle Ethereum katili olarak da adlandırılıyor.

Tesla patronu tarafından daha da aşikar hale getirilen artan enerji endişelerinin de etkisiyle, ADA önümüzdeki haftalarda en iyi performans gösteren kripto varlığı haline gelebilir.

2. Cardano’nun Yol Haritası

Eğer bir plandan bahsedeceksek, Cardano her zaman kripto alanındaki en tutarlı blockchain ağı olmuştur. Ethereum’un da kurucu ortağı olan Hoskinson, Bitcoin ve Ethereum’un kusurlu olduğunu çabucak fark etti.

Bu farkındalık sonrasında Ethereum Vakfı’ndan ayrılan matematikçi, kısa bir süre sonra diğerlerinin problemlerine sahip olmayacak bir kripto para birimi olarak Cardano’yu kurdu ve bir yol haritası yayınladı. Son derece tutarlı olan bu adem-i merkeziyetçi platform, yükseltmelerinden üçünü şimdiden tamamladı. Tüm bu değişiklikler Cardano’nun ADA’sını olumlu bir şekilde etkiledi.

Zaten etkileyici bir özgeçmişe ek olarak, Cardano yakın bir zamanda, Etiyopya hükümeti ile Atala PRISM kimlik çözümüne 5 milyondan fazla öğrenci ve öğretmeni kaydettirmek için bir anlaşma imzaladı. Bunun yanında kurumsal blockchain çerçevesi, yerel okullardaki öğrencilerin performansını da izleyecek.

3. Cardano’nun Uygun Fiyatı

Cardano’nun yerel token’ının bir başka çekici özelliği, Cardano’nun ADA’sına sahip olmanın fiyat konusundaki avantajıdır. Bitcoin’in devasa 50.000 doları ve Ethereum’un 3.500 dolarlık fiyat değerlemesiyle karşılaştırıldığında, Cardano’nun 2.00 dolarlık değeri harika bir fırsat gibi görünüyor. Uygun fiyatı sayesinde yatırımcılar, çok fazla para harcamadan daha fazla ADA token’ına sahip olabilir ve token, “Ethereum katili” takma adıyla yaşamaya hazır olduğundan, birçok kripto yatırımcısı yakın zamanda dikkatlerini bu altcoin’e çevirebilir.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.