Eylül 12, 2022

Kripto Piyasası “Çalkantılı” İlerliyor, Gidişat Ne Yönde?

Pazartesi günü işlem saatlerinin başlamasını takiben kripto para piyasasının toplam değeri son 24 saatte kayda değer bir değişme göstermeden 1.06t trilyon dolarlık seviyelerde yer alıyordu. Toplam işlem hacmi ise 72.92 milyar dolar civarında yer alıyordu.

Geçtiğimiz haftanın kapanışa doğru, Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasında yaşanan yükseliş ivmesi ile toplam piyasa değeri 1 trilyon doların üzerine çıkmış ve bir rallinin tetiklenmesiyle sonuçlanmıştı.

Yaşanan tüm bu gelişmelere ek olarak bu hafta açıklanacak ABD TÜFE yani enflasyon verileri öncesinde oynaklıkta da bir artış gözlemleniyor. Son 24 saatlik verilere baktığımızda BTC %3’e yakın artışla 22.285 dolar seviyesinden işlem görürken, Ethereum ise %1,49’luk düşüş kaydederek 1.747 dolar civarında işlem görüyordu.

Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, önde gelen iki kripto varlığının fiyatı karşılaştırıldığında dahi oynaklığın yaşanabileceği ve hatta hali hazırda yaşandığı açık bir şekilde görülebiliyor. Yatırımcılar bu oynaklığın hafta boyunca ve belki de daha uzun süre boyunca devam etmesini beklemelidir. ABD enflasyon verileri yarın beklenenden daha yüksek olursa mevcut ralli büyük bir darbe alabilir.

Enflasyon verisi ralliye gölge düşürmekle kalmaz, daha uzun vadeli etki yaratabilecek Fed’in faiz oranı kararını doğrudan etkileyebilir. Bu ay için çoğu piyasa uzmanı, Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımına gidebileceğini düşünüyor. Daha yüksek bir enflasyon veri, Fed’i daha yüksek bir faiz artırımı ile şahin olmaya zorlayabilir.

Ancak, bazı analistler ise çok daha farklı bir yorum paylaştı. Önümüzdeki aylarda Fed faiz artırımlarının yavaşlamasını bekleyen analist sayısı her geçen gün artıyor ki bu Bitcoin için harika bir haber.

City Index Ltd.‘nin kıdemli piyasa analisti Tony Sycamore, “Piyasa, bu amansız şahin Fed konuşmasından birkaç haftalığına ara verdiğini ve merkez bankası faiz artırımlarının hızının muhtemelen yavaşlayacağını biliyor” yorumunu yaparak dikkat çekti.

Kripto Piyasaları Bu Gelişmeye Hazır

Ethereum Merge güncellemesi yolda, artık birkaç saat kaldı desek pek de yanlış olmayacaktır. Güncelleme öncesi yatırımcıların duyguları ise beklendiği gibi oldukça karmaşık. Güncellemenin kapsamı göz önüne alındığında yatırımcılar arasındaki küçük çaplı endişeler dahi bir ralliyi durdurabilecek kadar etkili olabilir.

Ancak, şu an itibariyle, önceki haftalardaki testnet gelişmeleriyle birlikte işler yolunda gidiyor gibi görünüyor. Bu nedenle teknik olarak yaşanabilecek sorunlar her geçen gün azalıyor.

Fundstrat Global Advisors LLC’de dijital varlık stratejisi başkanı Sean Farrell, Bloomberg kanalında şu yorumu paylaştı: “Düşüşleri satın alma fırsatları olarak kullanarak uzun süredir Birleşme’de Ethereum cephesinde olmaya devam ediyoruz.”

Sean ayrıca, ETH’nin önceki üç Ethereum yükseltmesinden sonra bir “haberler gelince sat” düşüşüne yenik düşmediğinin de altını çizdi.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coinpedia


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.