Kripto Piyasalarında Kısa Vadede Yükseliş Ağır Basıyor! Uzun Vadede?

0
Kripto Piyasalarında Kısa Vadede Yükseliş Ağır Basıyor! Uzun Vadede?

Kripto piyasasında son zamanlarda ciddi düşüşler yaşandı. Birtakım borsaların dedikoduları bunları tetikledi. FTX’in battığı bir dedikodu değil. Ancak, piyasanın kırılganlığının bir kanıtı. Ve bu da regülasyonların önemini tekrardan gündeme getirdi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, birçok devlet regülasyon konusunda çekimser davranıyor. Çünkü kriptonun tam olarak ne olduğunu onlar da anlayabilmiş değiller. Bu sebeple acele etmiyorlar. Hiç anlamadığınız bir şeyi düzenlemeye çalışmaktan önce anlamaya çalışmak çok daha mantıklıdır. Ancak, kripto piyasası hızla büyüyor ve borsalar dediğimiz kurumlar çok fazla insanla, parayla ve kuruluşla ilişkili organizasyonlar. Bir nevi bankalara benziyorlar. Birçok yönden denetlenmeye ve sıkılaştırılmaya ihtiyaçları var. Ve bunlar zaten devletlerin yaptığı ve iyi bildiği bir kısım. Dolayısıyla, bu konuda artık çekimser olmaktan vazgeçmeliler. Evet şimdi piyasalara doğru dönelim. Çünkü regülasyonlar başka bir yazının konusu.

ABD’de Durum Ne?

İlk olarak, ABD enflasyon verisi beklenilenden daha yumuşak geldi. Bu enflasyonun seyri açısından iyi bir şey. Burada çekirdek enflasyonu gösterge olarak alıyorum. Merkez bankaları enflasyon hedeflemelerinde çoğunlukla çekirdek enflasyonu dikkate alırlar.

ABD Tüfe verisi

Tabi, enflasyonun yükselişi bir trend oluşturuyor ve her geri çekilme trendin bozulduğu anlamına gelmiyor. Ancak, merkez bankası araçlarının da bir maliyeti olduğundan FED’i biraz yumuşatacak bir gösterge olabilir. Tabi, baştan söyleyelim, daralmacı politika bitmiş değil. Çünkü enflasyon hedefin hala çok üzerinde.

Tabi, bu “daralmacı politika ne kadar sürer? Bir resesyon yaratır mı?” gibi sorular zor sorular. Çok fazla değişkeni var. Ancak, daralmacı bir politikanın finansal piyasaları nasıl etkilediğini iyi biliyoruz. Bir kere daralmacı bir para politikasında faizler artar. Faizler ise finansal varlıkların en büyük rakibidir. Ayrıca daralmacı bir politika ekonomi üzerinde negatif etki yaratır. İnsanların gelirleri düşer. Şu unutulmamalı ki insanlar gelirinin bir kısmını tüketirler ve tüketimden artan kısım ise finansal piyasalara kayar. Dolayısıyla, daralmacı politikalar sonucunda insanlar yaşam standartlarından ödün vermek yerine tasarruflarını azaltırlar. Bu şekilde, finansal piyasalardan para çekilir.

Böyle bir durum içerisinde boğa beklemek akıllıca olmaz. Ancak, söylenebilecek iyi şeyler de var.

Bitcoin’de Yukarı mı? Aşağı mı?

Bitcoin fiyatı hangi yöne?

Yukarıdaki grafikte Bitcoin’in 200 günlük (kırmızı) ve 50 günlük (yeşil) ortalamalarını görüyoruz. Burada bizim “Golden Cross” dediğimiz bir yapıya hazırlık olabilir. Yani, küçük ortalamanın (yeşil) büyük ortalamayı (kırmızı) alttan kesmesi. Bu ortalamalar önemli ortalamalardır ve kısa vadede olumlu bir hareketin habercisi olabilir. Ancak, kötü işaretler de yok değil.

Bitcoin analizi

Günlükte turuncu destek seviyesinin altındayız. Dolayısıyla zayıflığın bir süre daha devam etme riski mevcut. Ama kısa vadeli bir yükseliş beklentim var. 23.000 Dolar üzerine bir hareket beklerim. İlk etapta turuncu üzerine atıp atmadığı takip edilmeli.

Bitcoin USDT grafiği

Diğer kötü nokta ise bunu kısa vadede bekliyor olmam. Orta-uzun vadede kötü bir senaryo daha bizleri bekliyor. Bu senaryoya göre orta-uzun vadede bir boğa beklemem. Çünkü haftalık grafikte 50 haftalık ortalama (yeşil) 200 haftalık ortalamayı (kırmızı) kesmeye meyil etmiş. Bu da bizim “Death Cross” dediğimiz bir yapı.

Bunları birbirini kesen renkler olarak görebilirsiniz. Ancak unutmayın, buradaki şekiller bir matematiksel ifadenin görselleştirilmesi ile elde ediliyor. Yani, o ortalamaların birbirlerini kesmesinin bir anlamı var. Bu ortalamaların ikisi de fiyattaki hassaslığın giderilmesiyle elde ediliyor. Ve o hassaslık giderildiğinde aşağı yukarı defalarca hareket eden küçük çizgilerden trendleri elde etmiş oluyoruz. Ve siz ortalamalara bakarken uzun vadeli trendlere (hangi ortalamalar olduğu önemli) bakıyorsunuz demektir. Sizi bir sürü önemsiz detaya bakmaktan arındırır ve size kıyaslama yapma imkanı sağlar.

Marketcap dominasyon

Önemli bir başka gösterge de Bitcoin piyasa dominasyonudur. Bu da bize Bitcoin ile diğer kripto paralar arasındaki dengeden bahseder. Kısa vadede özellikle altcoinler için işlerin daha da yolundan çıkmasını bekliyorsak dominasyonun mor destek seviyesini kırmasını da bekliyoruz demektir. Ancak, şuan üzerindeyiz ve önemli bir destek seviyesi. Uzun zamandır destek oluyor. Dolayısıyla kırılmasını beklemiyorum.

Kısa vadede bir toparlanma beklemek yanlış olmaz. Ancak, orta-uzun vadede bir boğa rallisinden çok uzağız. Sizlere kısa ve uzun vadeli trendler üzerinden kısa bir analiz yaptım.

Beni Twitter ve Telegram kanalım aracılığıyla yakından takip edebilirsiniz.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın