Aralık 20, 2019

Kripto Paraların Devletler Tarafından Tanınması ve Düzenlenmesi

İpek Yolu’nun ilk günlerinde (2011-2013), Bitcoin ve diğer kripto kardeşleri, yasalara aykırı bir finansal ortam, düzenlenmesi zor ve geniş çaplı benimsenmesi için çok karmaşıktı. O zamandan beri, kripto paralar daha da gelişti ve daha iyi anlaşıldı ve şimdi, kripto teknolojisi dünyanın en yeni finansal aracı olmak için yeterince yol aldı.

Bir zamanlar, karanlık ağ işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılan bir yöntem olarak kabul ediliyordu. Kripto teknolojisi internet çağının ortaya çıkışından bu yana en kullanışlı yeniliklere hızla ayak uyduruyor. Ancak, “çağın gelişmesi” olmasına rağmen kripto, devletler için yasal olmayan bir gri bölgede bulunuyor.

Küresel finans dünyasında birçok büyük oyuncu dijital para teknolojisini keşfetmeye ve geliştirmeye başlarken, hükümetler ve finansal otoriteler bu yenilikleri kısa vadede yasal çerçevelerin içinde tutmak için mücadele ediyor. Sorunun bir kısmı, kripto teknolojisinin hızlı bir şekilde geliştiği ve bu nedenle düzenleyici bir bakış açısına ayak uydurmakta zorlanmasıdır. Bununla birlikte, daha büyük bir sorun, kripto ve ilgili hizmet endüstrilerini yönetmek isteyen küresel düzenleyiciler arasında bir fikir birliği olmamasıdır.

Kurallar ve düzenlemeler, uluslararası sınırlar arasında değişmekle kalmaz, aynı zamanda birçok ülkede federal düzeyde bile standartlaştırılmaz. Çabalarının yasallığı veya sahtekarlık veya piyasa manipülasyonundan uygun şekilde korunma. Diğer yetki alanları kriptoyu bir para birimi olarak görmekte ve dijital varlıkların değişken değerlerini göz ardı etmektedir. Gelişmekte olan birçok ekonomide, kripto paralar ya tamamen yasaklanmıştır yada hiç düzenlenmemiştir (ya da yeterince düzenlenmemiştir). Bu yaklaşımların her ikisi de, kripto pazarını düzenleyici bir boşlukta faaliyet göstererek terk ediyor, bu da çoğu zaman suç işlerini kolaylaştıran gizli işlemlere kapıyı açıyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.