Şubat 13, 2023

Piyasalar Beş Gelişmeye Odaklandı: Kripto Paralarda Etkilenecek!

Kripto para piyasası Ocak ayının önemli bir kısmında yükseliş kaydetti. Bu yükselişin birçok farklı nedeni olsa da Şubat ayında yükseliş devam etti.

Kripto para piyasası Şubat ayında çeşitli nedenlerden dolayı tek haneli kayıplarla işlem görüyor. Bu hafta yatırımları izlemek için bekleyen TÜFE de dahil olmak üzere en önemli beş nedeni derleyelim.

TÜFE Verileri Bekleniyor

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin açıklanması kripto para piyasasında bir tepkiyle sonuçlanıyor. Bir sonraki TÜFE verisinin 14 Şubat’ta açıklanması planlanıyor. Enflasyonda keskin bir düşüş gösteren önceki veriler, makroekonomik verilerin muhtemelen enflasyonda bir düşüş göstereceğini açıkça ortaya koyuyor.

Beklenen TÜFE verilerinin piyasayı yükseliş eğilimine mi yoksa düşüş eğilimine mi sokacağı hala tartışma konusu. Bununla birlikte, birçok analist her iki sonucun mümkün olduğuna inanıyor. Öte yandan kripto para topluluğu temkinli kalmaya devam ediyor.

S&P 500 ve Diğer Veriler Düşüş Kaydediyor

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere S&P 500 bu hafta %1,11 düşüş kaydederken Dow Jones %0,17 düşüş kaydetti. Nasdaq verileri de haftayı benzer bir görünümle kapattı. Refiniv verilerine göre, S&P 500’de listelenen firmaların %69’undan fazlası bu çeyrek için kâr tahminlerini aştı.

Öte yandan Japonya Merkez Bankası’nın başkanı da değişiyor. Yetkililer Kazuo Ueda’yı başkan olarak atadı. Açıklamayla birlikte Japon Yeni değer kazandı. Japon Merkez Bankası’nın politikaları ise küresel piyasalar tarafından yakından takip edilmektedir.

Birleşik Krallık Enflasyon Verileri

İngiltere Merkez Bankası, aylardır yükselen enflasyonun ardından muhtemelen uzun süreli bir durgunluk içerisinde kalmaya devam ediyor. İngiltere’deki enflasyon rakamları bankanın faiz oranlarında bir artış olup olmayacağını belirlemesine yardımcı olacak.

Banka daha önce yaptığı açıklamada, Şubat ayındaki 50 baz puanlık faiz artışının enflasyonu kontrol altına almak için aldığı sıkı önlemlerin sonuncusu olabileceğinin sinyalini verdi. Salı günkü raporda ücret artışının da hızlanması bekleniyor.

Avro Bölgesindeki Gelişmeler

Avrupa Komisyonu Çarşamba günü Euro bölgesi için üç aylık ekonomik tahminleri açıklayacak ve bunu revize edilmiş GSYH verileri takip edecek.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde da bankanın yıllık raporu hakkında Avrupa Parlamentosu önünde ifade verecek. Yukarıda bahsedilen tüm bu senaryoların piyasanın performansı üzerinde katkı sağlayıcı etkileri olabilir

Kaynak : Watcher.guru
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?