Kripto Paralarda Düşüş Böyle Bitecek! Giriş İçin Doğru Zaman Bu Mu?

0
Kripto Paralarda Düşüş Böyle Bitecek! Giriş İçin Doğru Zaman Bu Mu?

Kripto para piyasasında Bitcoin’deki düşüşle beraber geri çekilme devam ediyor. Küreselde yaşanan üst üste negatif gelişmeler piyasayı salladı. Ancak, zaten teknik ve onchain verilerindeki zayıflıklar bize muhtemel bir düşüşün ipuçlarını veriyordu. Peki, bu düşüşler ne zaman biter? Yeni girişler için ne takip edilmeli?

İşte, bu sorunun cevabı teknik göstergelerde yatıyor. Daha önce yaptığım teknik ve onchain analizinde bunlara değinmiştim. Ancak, şimdi gelin daha yakından bakalım ve düşüşün sonu ne zaman gelebilir bunu bir değerlendirelim.

Düşüşün en büyük tetikleyicisi küreselde yaşanan gelişmeler olsa da bu gelişmelerden önce de Bitcoin şahlanmıyordu. Yani, birtakım zayıflıklar mevcuttu. Bu sebeple, yeni giriş yapmak konusunda acele etmedim. Çünkü hacimsiz ve dar hareketler yatırımcıların kararsızlığının önemli bir göstergesidir. Özellikle böyle kararsızlıkların arttığı dönemlerde kar almak önemlidir. Tabi, nakitleri kullanmak için de acele etmemek gerekli. Şimdi gelin alttaki grafiği inceleyelim ve düşüşün sonunun neresi olabileceğini değerlendirmeye çalışalım.

İlk olarak, grafikte iki ortalama görüyorsunuz. Bunlardan yeşil olan 50 günlük ortalamayı temsil ediyor. Kırmızı olan ise daha büyük olan 200 günlük ortalamayı temsil ediyor. Bu iki ortalamanın birbirine göre konumu bize fiyatla ilgili olarak önemli ipuçları veriyor.

Sarı ok ile gösterilen ilk bölgede (ki o da sarı) yeşil ortalama kırmızı ortalamanın altına inmiş. Ardından yeşil ortalama aşağıda bir derinlik oluşturmuş, kavis almış ve tekrar kırmızının üzerine atmış (ikinci sarı ok). Güncel durumda ise, Bitcoin fiyatı 60.000$ üzerinde bir süre kaldıktan sonra momentumunu kaybetmiş ve zayıflıklar göstermiştir. Ardından düşüş de başlayınca yeşil ortalama tekrardan aşağıya inmeye başlamıştır.

Alım İçin Ne Beklenmeli?

İşte, yeşil ortalamanın başını aşağıya çevirmeye başladığını gören yatırımcı yeni giriş yapmak yerine olacakları görmek için bekleme moduna girer. Bu sayede, yeşil ortalama tekrardan kırmızının altına inerse alım için bu seviyeyi değerlendirecektir.

Yukarıda görüldüğü üzere, yeşil ortalamanın dip yaptığı seviyeler alış için en iyi seviyelerken, tepe yaptığı seviyeler de satış için en iyi seviyelerdir. Bitcoin veya altcoinlerde yeni giriş için yeşil ortalamanın dip yapması beklenebilir. Kırmızı ortalamanın önemi ise, bize kılavuz olmasıdır. Yeşil ortalama kırmızının altına indiğinde artık alım yapılacak seviyeye (yani yeşil ortalamanın dip yaptığı bölgeye) yaklaşıyoruz demektir. Kırmızının altına ne kadar inersek o kadar dibe yaklaştığımız anlamına gelir.

Güncel durumda henüz yeşil ortalama kırmızının altına inmiş değil. Dolayısıyla bu, satışların daha devam edebileceği anlamına geliyor. Yeşil ortalama kırmızının altında derinlik yarattıkça beraberinde alımlar da gelecek ve fiyat güçlenmeye başlayacaktır. Bu açıdan eldeki en iyi göstergelerden bir tanesini sizlerle paylaştım. Kendi alım yaptığım seviyeyi Twitter ve Telegram kanallarım üzerinden de paylaşacağım. Okuma sabrını gösterdiğiniz için teşekkürler.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indererek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın