Kripto Paralar İçin Büyük Tehlike: 51 Saldırısı

%51 saldırısı yada diğer bir adıyla 51 saldırısı, birden fazla madencinin bütün ağın sahip olduğu hash gücünün en az %51’ine sahip olması ve ağın kontrolünü ele geçirmesine denir. Bu sayede kötü amaçlı madenciler işlemleri silebilirler, geri alabilirler, sadece kendi çıkarıldıkları blokları doğrulayabirler ve “double spending” denen en tehlikeli şeyi, çift harcamayı yapabilirler.

Peki daha ayrıntılı ele almadan önce hash gücü ne demek isterseniz ilk olarak ona bakalım.
hash gücü, bir kripto para ağında belirli bir zaman aralığındaki doğrulama sıklığına denir. Kripto para ağındaki her bir işlem madenciler tarafından doğrulanır ve bu sayede yeni bloklar zincire eklenir. Örnek vermek gerekirse, bir kripto para ağı saniyede 60 dogrulama yapiliyorsa bu 60 h/s olarak ifade edilir. Buradaki 60 da ağın hash gücünü ifade eder.

Eğer %51 saldırısına geçecek olursak. Buradaki %51 ifadesi tamamen tanım gereği söylenmiştir. Bir yada birden fazla madenci ağın yarısından fazlasını ele geçirebilirse ağın kontrolünüde ele geçirebilir. yani bunun için %50,0001 olması bile yeterli olabilir.

Peki, “double sepending” yani çift harcama ne demektir. Eğer madenciler ağı kontrolünü ele geçirebilirlerse işlemleri geri de alabilirler ve bu sayede kullandıkları paraları tekrar tekrar kullanabilirler. Bunu şöyle anlatabiliriz, düşünün ki belirli bir Bitcoin karşılığında bir satıcıdan ürün aldınız ve ağın %51’i de sizin kontrolünüzde. Ürünü aldıktan sonra bu işlemi geri alabilir ve bu sayede paranızı da geri alabilirsiniz. Satıcıysa önce paranın kendisine ulaştığını görecek ve daha sonra da işlemin hiç gerçekleşmemiş olduğunu farkedecektir. Bu şekilde İnsanları dolandirabilirler.

Peki Bitcoin için büyük bir tehlike söz konusu mu? Aslinda bunun cevabına kolaylıkla hayır diyebiliriz. Çünkü Bitcoin’in işlem hacmi çok geniş olduğu için, ağın yarısından fazlasını ele geçirmek ve kontrol etmek pek mümkün görünmüyor. Bu tehlike Bitcoin için teoride var. aynı şekilde Etherium ve XRP’de bu konuda oldukça güvenilir görünüyor. Fakat aynı şeyleri hacmi küçük olan kripto paralar için söylemek pek mümkün değil.

Geçtiğimiz günlerde Verge, 3 saat süren, 10 bin sahte bloğun üretildiği ve toplamda 1 milyon dolar degerinde XVG kazanımı elde edilen bir saldırıya maruz kalmıştı.
Aynı şekilde Zencash 550 bin dolar, Bitcoin Gold 18.6 milyon dolar ve Vertcoin de 100 bin dolar dolar değerinde saldırıya maruz kaldı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.