Şubat 10, 2023

Kripto Paralar Değer Kaybetti: Likiditasyon Tutarı Korkuttu!

Kraken ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile likit stake platformu üzerinde anlaşmaya vardı. Bu gelişme piyasada bir düşüşe yol açtı. Bu düşüş en çok daha fazla büyüme üzerine işlem açan vadeli işlem trader’ları tarafından hissedildi.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) yaklaşık %5 düşerken, long işlemler ya da daha yüksek fiyatlaKraknra yönelik işlemler, son 24 saat içinde kripto vadeli işlemlerindeki 220 milyon dolarlık likidasyonun %90’ını aldı. Bitcoin ve Ethereum vadeli işlemleri kümülatif olarak 100 milyon dolarlık likidasyon görürken, Dogecoin (DOGE), Solana (SOL), Ripple (XRP) ve Aptos’u (APT) takip eden vadeli işlemler her biri 4 milyon dolarlık likiditasyon gerçekleşti.

Bu, long trader’lar ya da menkul kıymeti doğrudan elinde tutanlar için geçen Kasım ayından bu yana görülen en yüksek likidasyon seviyesi. Kripto borsası Binance, karşı taraflar arasında en çok 95 milyon dolarlık likidasyon aldı ve OKX 47 milyon dolar kaydetti.

Tasfiyeler, bir borsa, yatırımcının başlangıç teminatının kısmen veya tamamen kaybedilmesi nedeniyle bir yatırımcının kaldıraçlı pozisyonunu zorla kapattığında meydana gelir. Bir trader kaldıraçlı bir pozisyon için teminat gereksinimlerini karşılayamadığında, yani işlemi açık tutmak için yeterli fona sahip olmadığında gerçekleşir.

Tasfiye verileri, popüler vadeli işlem ürünlerinden kaldıracın etkin bir şekilde temizlendiğinin bir sinyali olarak hizmet ettiğinden trader’lar için faydalıdır. Fiyat oynaklığındaki düşüşün kısa vadeli bir göstergesi olarak hareket eder.

Kraken, ABD müşterileri için hizmet olarak kripto stake etme platformunu “derhal” sonlandırmayı ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kayıtsız menkul kıymetler sunduğu suçlamalarını çözmek için 30 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Kaynak : CoinDesk
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?