Haziran 2, 2020

Kripto Para Sektörü Neden Yaygınlaşmıyor?


Son güncellenme : 02.06.2020 - 10:43

2008 yılında hayatımıza giren Bitcoin ile beraber kripto para ekosistemi ile tanıştık. O günden bu güne kadar birçok kişi kripto para sektöründen önemli meblağlar kazandı. Tabi madalyonun diğer tarafı da vardı.

Kripto paralar geleneksel finansal sistemin eksikliklerine çözümler getirmesine rağmen beklenen ölçüde benimsenmedi. Güncel anketlere baktığımızda çoğunluğun halen daha bu ekosistemin içine girmediğini görüyoruz. Peki bunun sebebi ne?

Özellikle geleneksel finansal sistemlere yatırım yapan büyük yatırımcıların, kripto para sistemlerine karşı sahip oldukları ön yargı devam ediyor. Bu da ekosistemin geniş kitlelere yayılmasını ve çoğunluk tarafından benimsenmesini engelliyor.
Konunun nedenini araştırdığımızda ise güncel ve doyurucu bir anket göze çarpıyor.
The Block şirketinin yaptığı bir araştırma ekosistemin neden geniş kitlelere yayılmadığını gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre geleneksel yatırımcıların yarısından fazlası düzenleyici belirsizlik sebebiyle kripto para sektörüne girmiyor.

Örnek setindeki firmalarla 38 röportaj gerçekleştiren The Block, ağırlıklı olarak dijital varlık sektöründe çalışan profesyoneller üzerinde yoğunlaştı. Katılımcılar arasında piyasa yapıcıları, borsalar, gözetim sağlayıcılar ve tüccarlar gibi bütün taraflar yer alıyordu.

The Block’tan Steven Zheng’in belirttiği gibi, araştırmaya katılanların %53’ünden fazlası, düzenleyici belirsizliğin geleneksel varlık yöneticilerinin sektöre girmesini engellediğine inanıyor. Birçoğu, dijital varlıkların yasal statüsünün nasıl belirsiz kaldığına işaret ediyor.

B2C2 kurucu ortağı Max Boonen konuyla ilgili olarak: “Varlık yöneticileri için esas engelleyici unsur yetkilendirme mevzusu. Blackrock gibi fonların bitcoin’e yatırım yapma yetkilerini genişletme yetkisi yoktur. Bu tür fonların belirli yetkileri vardır ve hiçbir şeye yatırım yapamazlar.” ifadelerini kullanıyor. Katılımcıların atıfta bulunduğu diğer faktörler ise yüzde 47 ile altyapı gelişimi, yüzde 32 ile de pazarın toplam boyutunu içeriyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?