Eylül 3, 2020

Kripto Para Piyasasında Sert Düşüş: Toplam Piyasa Değeri 23 Milyar Dolar Azaldı!


Bitcoin ve kripto para sektörü son 24 saat içinde hızlı bir şekilde düştü ve bu da 23 milyar dolarlık piyasa değerinin kaybına neden oldu.

Bitcoin, 12.000 dolar seviyesindeki bir reddedilmenin ardından 700 dolar kaybetti, Ethereum, %8 oranında geri çekildi. Sektörün geri kalanına dair detaylı incelememiz haberin devamında.

Bitcoin’in %5’lik Düşüşü

36 saatten daha kısa bir süre önce Bitcoin, çokça merak edilen 12.000 dolar seviyesinu aşmak için bir girişimde bulundu. Ancak, ayılar bunun gerçekleşmesine izin vermedi ve BTC’nin fiyatı, ciddi bir reddedilme ile karşı karşıya kaldı. İlk düşüş varlığı 11.800 dolara düşürürken, durum hızla kötüleşti ve BTC’yi günlük en düşük seviyesi olan 11.160 dolara (Binance’de) düşürdü.

Sonrasında önde kripto para birimi yukarıya çıktı ve yaklaşık 11.300 dolarlık şu anki konumuna doğru iyileşme gösterdi. Bununla birlikte, bu fiyat seviyesi gün bazında %5’lik bir düşüşü temsil ediyor.

Teknik açıdan, Bitcoin, başka bir düşüş durumunda ilk destek hattı olarak 11.100 dolara ve 11.000 dolarlık psikolojik seviyeye güvenebilir. Öte yandan, varlık son yükseliş trendine geri dönmeyi başarırsa, 11.450 dolar ve 11.600 dolarlık direnç seviyelerinden geçmek zorunda kalacak.

Bilindiği üzere m kripto para piyasasında keskin bir fiyat düşüşü meydana geldiğinde, topluluk olası nedenler hakkında yorumda bulunuyor. Bu düşüşte, fiyat hareketlerini, dev dijital varlık borsası Bithumb’ın genel merkezine baskın düzenlediğine dair Güney Kore’den gelen haberlerle ilişkilendirdiler.

Değerli metal altında son 24 saat içinde gün içi en yüksek seviyesi olan 1.975 dolardan 1.930 dolara düştü. Bitcoin’in altında artan korelasyon durumunda olduğunu belirtmekte fayda var.

Altcoin’lerde Durum Ne?

Kırmızı, şu anda altcoin piyasasında da baskın olan renk. 2 yılın en yüksek seviyesi olan yaklaşık 490 dolara ulaşan Ethereum için, 500 dolara ne zaman ulaşacak diye merak ederken %8,5’lik düşüşle 435 dolara geriledi. Ripple’ın fiyat düşüşü de benzer (%8,6) ve Tether, piyasa değerine göre üçüncü en büyük dijital varlık olarak onu geride bıraktı ve avantaj elde etti. Polkadot ve Chainlink arasında başka bir rotasyon gerçekleşti. %4 düşüş olmasına rağmen, DOT ilk 5’te LINK’in (- %10) yerini aldı.

Çift haneli fiyat düşüşleri çok sayıda kripto paradan açıkça görülmektedir. Bunlar arasında en belirgin olanlar Ampleforth (- %30), Aragon (- %20), OMG Network (- %16,5), Swipe (- %16), Algorand (- %16), Cosmos (- %14), DFI.Money (- %14), Reserve Rights (- %14).

Yine de, yeşil renkte birkaç istisna vardır. JUST (%9,5), Loopring (%9), Kusama (%12), UMA (%10) artış gösterenler arasında yer alıyor. Ayrıca Tron, son Band Protokol ortaklığından %3’lük bir artışla fayda sağlamaya devam ediyor.

Bu az sayıdaki kazanana rağmen, toplam kripto para piyasası değeri, bu yazının yazıldığı sırada dünün en yüksek seviyesi olan 394 milyar dolardan 371 milyar dolara %6’lık bir oranda düştü.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?