Kripto Para Piyasasına 400 Milyar Dolarlık Fon Yağacak!

0

Kurumlar tarafından kripto para birimlerini benimseme konusunda uzun zamandır artan bir ilgi var. Bu konunun önündeki tek engel her zaman varlık sınıfına maruz kalmalarını kısıtlayan düzenlemeler olmuştur. Ancak Almanya, kurumlarının kripto alanına girmesinin yolunu açıyor.

Yakın tarihli bir raporda Almanya, belirli kurumsal fonların kripto para birimlerine yatırım yapmasına izin vermeyi planlandığı belirtilmişti. Yasa bugün, 2 Ağustos’ta yürürlüğe giriyor. Bu yasa şu anda yaklaşık 2.1 trilyon doları yöneten emeklilik fonları ve sigorta şirketleri gibi kurumsal yatırımcıların, varlıklarının %20’sine kadar Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmalarına izin verecek. Tüm özel fonlar kriptoya %20 yatırım yaparsa, diğer varlıklardan kripto piyasasına yaklaşık 415 milyar dolar akabileceği düşünülüyor.

Ancak bu kuralın genel halk için değil, sabit yatırım kurallarına sahip fonlar olan Spezialfonds’taki kurumlar tarafından tutulan varlıklar için geçerli olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu hamlenin gerçekleşmesine neden olan kurumlardan gelen yüksek talebe rağmen, bazı gözlemciler, karakteristik olarak muhafazakar olan kurumların kripto para birimlerine yatırım yapmakta tereddüt edebileceğini belirtti. Almanya’nın fon endüstrisi kuruluşu BVI’da kripto varlıklar konusunda uzman olan Tim Kreutzmann, Bloomberg’e “çoğu fonun başlangıçta %20’nin çok altında kalacağını” söyledi ve sigorta şirketleri gibi bazı kurumlar için katı düzenleyici gerekliliklerin olmasının büyük olasılıkla kripto yatırım stratejilerini engelleyeceğini de sözlerine ekledi.

Benzer şekilde, bir yönetim danışmanlığı firması olan Oliver Wyman LLC’den Kamil Kaczmarski, kurumsal yatırımcıların piyasadaki volatilite nedeniyle en az önümüzdeki 5 yıl boyunca %20’lik varlık tahsisi eşiğinin oldukça altında kalarak güvenli oynamasını bekliyor.

Almanya uzun zamandır kripto para birimlerinin benimsenmesinde ön saflarda yer alıyor ve en kripto dostu ülkelerden biri olarak kabul ediliyor. Ülke, kripto para birimini özel para olarak görüyor ve bir yıldan fazla bir süredir kripto para birimine sahip olan sakinleri, değeri ne olursa olsun, ilk yıldan sonra elde ettikleri kazançlar üzerinden vergi ödemekten muaf tutuyor ve bu durum da ülkeyi, baskılardan kaçınmak isteyebilecek dijital varlık trader’ları için bir merkez haline getiriyor. Ancak kurumlar ve işletmeler, kripto para birimlerindeki sermaye kazançları için vergilendiriliyor.

Bir Financial Times raporu, kurumlar için yapılan yeni kuralın, ülkedeki finans sektörü için bir dizi “dijital odaklı girişim” başlatacak daha büyük bir planın parçası olduğunu belirtiyor. Planların bir parçası olarak, Alman milletvekilleri, şirketlere Haziran ayında blockchain teknolojisini kullanarak borç senetleri ihraç etme izni verdi.

Almanya’nın öncülük etmesiyle birlikte, diğer ülkelerdeki düzenleyicilerin gelecekte kripto para birimlerine karşı tavrının yumuşayabileceği öngörülüyor.

Financial Times raporuna göre, kurumlar için getirilen bu yeni kural, ülkenin finans sektörü için çeşitli “dijital odaklı girişimler” başlatmaya yönelik daha büyük bir planın parçası. Haziran ayında Alman milletvekilleri, bu büyük planlarının bir parçası olarak şirketler tarafından borç senetleri ihraç etmek amacıyla blockchain teknolojisinin kullanılmasını onaylamıştı.

Kripto para birimleri için daha gazla ülkenin daha net düzenlemeler yapması, gelişmekte olan endüstri üzerinde muhtemelen olumlu etkilere sahip olacaktır.Çoğu kurum, varlık sınıfını çevreleyen mevcut düzenleyici belirsizlik nedeniyle tereddütlü olduğundan, olumlu düzenlemeler yalnızca Bitcoin’in benimsenmesini artıracaktır. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve diğer Avrupa ülkelerindeki kanun yapıcılar şu anda kripto para sektörünü yeterli seviyede düzenlemek için uğraşıyorlar. Kararlarının varlık sınıfı üzerinde önemli bir etkisi olacağı düşünülüyor.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın